Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Porzeczka czarna 'Titania'

Porzeczka czarna 'Titania'

Jabłoń domowa 'Ligol'

Jabłoń domowa 'Ligol'

Wiśnia 'Łutówka'

Wiśnia 'Łutówka'

Śliwa ‘Renkloda Ulena’

Śliwa ‘Renkloda Ulena’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Poziomka pospolita

Fragaria vesca
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z:

Galeria zdjęć:

Opis:

Poziomka pospolita jest byliną z rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w stanie naturalnym w całej Europie, w Polsce rośnie dziko na całym obszarze (najczęściej na słonecznych brzegach lasów, polanach, przydrożach). Ta krewna truskawki jest także chętnie uprawiana w ogrodach (na rynku dostępne są liczne odmiany).

Poziomka pospolita - opis

Roślina osiąga 10–30 cm wysokości. Wytwarza długie i cienkie rozłogi (odmiany uprawne ich nie mają). Liście – głównie odziomkowe – są trójdzielne i grubo piłkowane, środkowy listek osadzony jest na krótkim ogonku, natomiast boczne listki są bezogonkowe. Listki są luźno owłosione, na górnej stronie ciemnozielone, pod spodem szarawe.

>>Przeczytaj też: Jak sadzić poziomki

Kwiaty i owoce poziomki

Poziomka kwitnie w maju i czerwcu. Na łodydze wyrasta zazwyczaj 3–10 białych, małych kwiatów na szypułkach, są one nieznacznie dłuższe od liści. Poziomka  jest rośliną owadopylną.
Owoce poziomki są soczyste, czerwone, bardzo aromatyczne i smaczne, podobne do owoców truskawki, ale znacznie od nich mniejsze. Zawierają kwasy organiczne, węglowodany oraz bardzo dużo witaminy C (w 100 g jest 60 mg witaminy C), a także witaminy A, B1, B2, B6, E, H, PP i sole mineralne: żelaza, wapnia, fosforu, kobaltu. Spożywa się je w stanie nieprzetworzonym, ale przeznacza się je także do wyrobu marmolad, kompotów i kruszonów.

Poziomki najlepiej rosną na glebach wilgotnych, żyznych i gliniastych.

>>Przeczytaj też: Poziomki – uprawa poziomek w ogrodzie i na działce

Poziomka - roślina lecznicza

Poziomka jest również rośliną leczniczą – surowcem zielarskim są młode liście (Folium Fragariae), które zawierają m.in. flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy. Własności lecznicze mają jednak tylko liście z poziomek dziko rosnących. Działają ściągająco, słabo moczopędnie i ogólnie wzmacniająco na organizm. Stosuje się je przy niektórych schorzeniach układu moczowego, nerek i schorzeniach żołądkowych związanych z biegunką.

>>Przeczytaj też: Poziomka pospolita - zastosowanie i właściwości lecznicze poziomki

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.