Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Wiśnia 'Łutówka'

Wiśnia 'Łutówka'

Jabłoń  domowa ‘Golden Delicious’

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious’

jabłoń 'Jonagold Decosta'

Jabłoń domowa 'Jonagold Decosta'

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Porzeczka czarna 'Titania'

Ribes nigrum `Titania`
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kulisty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Porzeczka czarna 'Titania' to szwedzka odmiana porzeczki czarnej, charakteryzująca się bardzo dużą mrozoodpornością. Porzeczka czarna 'Titania' polecana jest do uprawy w sadach towarowych oraz w ogrodach przydomowych (formy pienne). Krzewy tej odmiany porzeczki czarnej rosną bardzo silnie (do 2 m wysokości), mają sztywny i wzniesiony pokrój, z wiekiem bardziej kulisty. Pędy często zwieszają się pod ciężarem owoców.

Czarna porzeczka

Porzeczka czarna 'Titania' jest odporna na mróz oraz na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale średnio odporna na rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Pędy tej odmiany porzeczki czarnej bywają atakowane przez szkodnika – wielkopąkowca porzeczkowego.
Porzeczka czarna 'Titania' kwitnie późno, co chroni kwiaty przed przymrozkami. Plonuje obficie, średnio wcześnie. Owoce dojrzewają równomiernie pod koniec lipca, rzadko opadają. Są średnie lub duże, jędrne, zebrane w średnie grona. Smak owoców jest słodko-kwaśny, łagodny. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na soki i dżemy.

>>Przeczytaj też: Krzewy owocowe: letnie cięcie porzeczek

Porzeczka czarna 'Titania' lubi słoneczne stanowiska osłonięte od silnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, spulchniona o odczynie lekko kwaśnym. Krzewy sadzimy na jesieni w rzędach w odstępach 2-2,5 m.

>>Przeczytaj też o rozmnażaniu porzeczek

Porzeczka czarna odmiany

Poznaj też inne odmiany porzeczek:

 

 

 


Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.