Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czereśnia 'Burlat'

Czereśnia ‘Burlat’

jabłoń 'Jonagold Decosta'

Jabłoń domowa 'Jonagold Decosta'

Jabłoń domowa 'Gala'

Jabłoń domowa ‘Gala’

Brzoskwinia ‘Redhaven’

Brzoskwinia ‘Redhaven’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Porzeczka czarna ‘Ojebyn’

Ribes nigrum ‘Ojebyn’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: lekko wzniesiony, kulisty
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Porzeczka czarna ‘Ojebyn’ to doskonała wczesna odmiana porzeczki uprawiana w sadach towarowych. Z uwagi na dużą odporność na mróz i wiosenne przymrozki oraz regularne i średnio obfite owocowanie, odmiana ta jest często uprawiana w ogrodach przydomowych.
Krzewy porzeczek czarnych ‘Ojebyn’ rosną średnio silnie, mają pokrój kulisty, lekko wzniesiony, u starych krzewów rozłożysty. Wytwarzają liczne, grube pędy, średnio sztywne, które uginają się pod ciężarem dużych owoców.
Owoce porzeczki czarnej ‘Ojebyn’ mają grubą skórkę i zielonkawy miąższ z lekkim różowym odcieniem. Słodko-winne owoce mają łagodny smak. Owoce nie nadają się do produkcji koncentratu i soków. Najlepiej spożywać je tuż po zebraniu. Owoce są wczesne, dojrzewają na początku lipca, 5–7 dni wcześniej niż porzeczka czarna odmiany ‘Ben Lomond’. Owoce zebrane są w krótkich gronach i długo utrzymują się na krzewie.
Porzeczka czarna ‘Ojebyn’ wymaga słonecznego stanowiska. Gleba powinna być żyzna, średnio wilgotna o obojętnym pH. Krzewy porzeczki czarnej ‘Ojebyn’ są bardzo odporne na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale wrażliwe na opadzinę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową. W latach wilgotnych owoce porażane są przez szarą pleśń. Krzewy tej odmiany porzeczki czarnej są bardzo wytrzymałe na mróz, a pąki i kwiaty (pojawiają się w kwietniu) są średnio tolerancyjne na przymrozki wiosenne.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.