Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jeżyna bezkolcowa

Jeżyna bezkolcowa

Porzeczka czarna 'Ojebyn'

Porzeczka czarna ‘Ojebyn’

Agrest ‘Hinnonmaki Gelb’

Agrest ‘Hinnonmaki Gelb’, Agrest Hinnonmaki żółty

śliwa ‘Mirabelka z Nancy’

Śliwa ‘Mirabelka z Nancy’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Porzeczka ‘Biała z Juteborg’

Ribes petraeum ‘Biała z Juteborg’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: szerokokulisty
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Porzeczka ‘Biała z Juteborg’ (syn. ‘Weisse aus Jüterbog’) to odmiana porzeczki będąca sportem porzeczki ‘Holenderska Czerwona’. Jest to jedna z najcenniejszych odmian porzeczki białej uprawianej w Polsce, szczególnie polecana do nasadzeń amatorskich.
Krzewy tej odmiany porzeczki rosną słabo, mają szerokokulisty pokrój, wytwarzają dużo rozgałęzionych pędów jednorocznych.
Porzeczka ‘Biała z Juteborg’ wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje bardzo obficie. Najwięcej kwiatostanów powstaje na 3- i 4-letnich pędach. Kwitnie wcześnie – czasem już pod koniec kwietnia, w związku z czym kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Owoce są duże, wyrównane, żółtobiałe z widocznymi białymi żyłkami i nasionami prześwitującymi przez skórkę. Miąższ owoców jest słodko-kwaśny, o delikatnym smaku. Jagody dojrzewają dość równomiernie, uzyskując dojrzałość zbiorczą w drugiej połowie lipca. Grona są długie i zwarte, łatwe do zbioru ręcznego. Owoce tej odmiany porzeczki białej przeznaczone są przede wszystkim do bezpośredniego spożycia, rzadziej do deserów.
Porzeczka ‘Biała z Juteborg’ nie ma specjalnych wymagań glebowych. Powinna rosnąć w glebie żyznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnym na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Jest odporna na opadzinę liści, jednak w okresach suszy często brązowieją i zasychają brzegi liści. Jest wysoce mrozoodporna, jednak młode krzewy warto zabezpieczać na zimę.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.