Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wiśnia pospolita

Wiśnia pospolita

Jabłoń domowa ‘Mutsu’

Jabłoń domowa ‘Mutsu’

Brzoskwinia ‘Redhaven’

Brzoskwinia ‘Redhaven’

Czereśnia 'Techlovan'

Czereśnia ‘Techlovan’

Owocowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Porzeczka

Ribes
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-zielona, biało-żółta, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Porzeczka to popularny krzew owocowy, rozpowszechniony na całej północnej półkuli (w krajach o klimacie umiarkowanym). Rośliny należące do rodzaju Ribes bardzo popularne w Polsce i chętnie sadzone w przydomowych ogrodach. Należą do rodziny agrestowatych (Grassulariaceae).

Porzeczka - opis

Porzeczki to krzewy liściaste o wzniesionym, lekko rozłożystym i krzaczastym pokroju. Dorastają zazwyczaj maksymalnie do 3 m wysokości (zależnie od gatunku i odmiany). Pędy porzeczki są silnie rozgałęzione, liście - duże, 2-7- klapowe, o dłoniastym kształcie, powcinane, ciemnozielone.
Okres kwitnienia porzeczki przypada od kwietnia do maja. Kwiaty są niewielkie, w kolorze biało-zielonym, czerwonym, różowym lub biało-żółtym, zebrane w groniaste kwiatostany. Latem pojawiają się owoce - kuliste jagody, w zależności od gatunku białe, czarne, czerwone lub zielone. U większości gatunków porzeczki owoce są jadalne,  bogate w witaminę C. Spożywa się je na surowo albo wykorzystuje do przetworów.

Porzeczka - gatunki

  • Porzeczka czarna – owoce w kolorze czarnym o bardzo dużej zawartości witaminy C, intensywnie pachnące liście.
  • Porzeczka czerwona – owoce w kolorze czerwonym. Bardziej mrozoodporna i mniej wrażliwa na choroby niż porzeczka czarna.
  • Porzeczka biała – owoce w kolorze białym. Gatunek najmniej popularny ze wszystkich porzeczek.
>>Przeczytaj też: Polecane odmiany porzeczki białej, czarnej, czerwonej do uprawy w ogrodzie

Porzeczka - warunki uprawy i pielęgnacja

Porzeczki należą do roślin o małych wymaganiach glebowych, rosną praktycznie na każdym rodzaju. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych lub półcienistych, żyznych i dość lekkich, o pH 6-7. Porzeczek nie należy sadzić na terenach z zastoiskami wodnymi czy mrozowymi (czyli takimi z obniżeniem terenu). Są dość odporne na warunki pogodowe.

>>Przeczytaj też: Uprawa porzeczek w ogrodzie. Jak sadzić porzeczkę czarną, białą, czerwoną. Porzeczka uprawa: poradnik

Podczas długich okresów suszy krzewy porzeczek należy podlewać (szczególnie w czasie owocowania, gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta). Na porzeczki bardzo dobrze działa nawożenie organiczne oraz mineralne. Dla porzeczki czarnej duże znaczenie ma nawożenie azotem w okresie wiosennym. U porzeczki czerwonej i białej zdecydowanie większą rolę odgrywa zasilanie potasem.
Porzeczki rozmnaża się przez odkłady, sadzonki pędowe i wierzchołkowe.

>>Przeczytaj też: Porzeczki: szkodniki porzeczek. Jakie szkodniki najczęściej atakują porzeczki

Porzeczka - zastosowanie

Porzeczki to zarówno krzewy ozdobne, jak i pożyteczne. W ogrodach przydomowych i sadach bardzo dobrze prezentują się przeplatane innymi gatunkami jagodowymi (np. agrestem). Mają duże znaczenie w ziołolecznictwie i gastronomii. Z owoców porzeczek można zrobić soki, dżemy, galaretki. Są smaczne i bogate w witaminy i minerały.

Poznaj różne odmiany porzeczek

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.