Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Żurawina

Żurawina wielkoowocowa

Jabłoń domowa 'Gala'

Jabłoń domowa ‘Gala’

Brzoskwinia zwyczajna

Brzoskwinia zwyczajna

Owocowe
lista roślin
fot: photos.com

Morela

Prunus armeniaca
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Morela to popularne drzewo owocowe. Typowy gatunek może dorastać do 15 m wysokości, jednak liczne odmiany moreli osiągają 3-5 m wysokości.

Morela drzewo

Morela zakwita wczesną wiosną (w kwietniu), jeszcze przed rozwojem liści. W tym okresie jest szczególnie dekoracyjna, gdyż jej pędy pokrywają się dużą ilością doskonale widocznych - nawet z daleka - białych lub różowych kwiatów. Owoce moreli dojrzewają zwykle latem (w lipcu i sierpniu), a do ich zawiązania nie są potrzebne inne drzewa, gdyż wiele odmian moreli jest samopylna.

 

Morela -  uprawa

Morela jest jednak drzewem dość trudnym do uprawy w naszym klimacie, bo chociaż z reguły dobrze znosi zimowe spadki temperatury, to jej pąki kwiatowe bardzo narażone są na wiosenne przymrozki, gdyż rozwijają się bardzo wcześnie. Z tego względu morelę najlepiej uprawiać w cieplejszych rejonach kraju, wybierając dla niej miejsce stosunkowo ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Warto też poszukać odmian, których paki kwiatowe dobrze znoszą wiosenne przymrozki. Morela nie jest natomiast szczególnie wymagająca w stosunku do podłoża, bo chociaż najlepiej udaje się na glebach żyznych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych, to jednak na nieco słabszych również sobie poradzi. Nie lubi jedynie podłoży ciężkich i podmokłych (na których choruje) oraz jałowych piasków.
Morelę, jak większość drzew owocowych, rozmnaża się zazwyczaj za pomocą szczepienia, gdyż rośliny pozyskane z siewu bardzo późno wchodzą w okres owocowania.

 

 

Choroby moreli

 

W uprawie moreli największym zagrożeniem bywają mszyce oraz choroby grzybowe (np. brunatna zgnilizna drzew pestkowych), które występują najczęściej podczas długotrwałej, wilgotnej pogody.

>>Przeczytaj też: Brązowe plamy na owocach moreli - jak zwalczyć?

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.