Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Grusza

Grusza

grusza 'Lipcówka Kolorowa'

Grusza 'Lipcówka Kolorowa'

śliwa ‘Katinka'

Śliwa ‘Katinka'

Brzoskwinia zwyczajna

Brzoskwinia zwyczajna

Owocowe
lista roślin
fot: photos.com

Jeżyna bezkolcowa

Rubus fruticosus
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jeżyna bezkolcowa jest wieloletnim krzewem owocowym, należącym do rodziny różowatych Rosaceae.

Jeżyna bezkolcowa

Pędy jeżyny bezkolcowej dorastają do 5 m długości. Jeżyna bezkolcowa najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych- wystarczy jej przeciętna, ogrodowa ziemia, umiarkowanie wilgotna i próchnicza.
Jeżyna bezkolcowa kwitnie i owocuje na pędach dwuletnich. Kwiaty są białe lub różowe, pojawiają się w pierwszej połowie maja. Owoce jeżyny są czarne, smaczne i soczyste, mają słodko-kwaskowaty smak. Można je spożywać na surowo bądź wykorzystać do przetworów, win, czy deserów.

 

Jeżyna bezkolcowa - uprawa

 

Krzewy jeżyny bezkolcowej można sadzić na wiosnę lub na jesieni. Sadzimy je w odległości 1,5-2 m od siebie, aby dla każdego krzewu zapewnić wystarczająco dużo przestrzeni do dobrego wzrostu.
Jeżyna potrzebuje słonecznego stanowiska, osłoniętego od silnych wiatrów. Gleba powinna być próchnicza i wilgotna (ale nie podmokła!). Młode krzewy jeżyny należy podlewać po posadzeniu, starsze egzemplarze dobrze sobie radzą nawet z krótkotrwałą suszą.
Jeżyna bezkolcowa wymaga corocznego nawożenia (nawozem mineralnym). Ziemię wokół krzewów warto ściółkować, dzięki temu ograniczy się rozwój chwastów oraz zatrzyma wilgoć w glebie.

Jeżyna bezkolcowa jest odporna na mróz, z łatwością przetrwa zimę w naszych warunkach klimatycznych. Krzewy mogą atakować szkodniki: kwieciak malinowiec i szpeciel jeżynowiec.

Cięcie jeżyny bezkolcowej

Po owocowaniu wszystkie pędy jeżyny bezkolcowej przycinamy – to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie jeżyny. Zbyt wyrośnięte pędy podcinamy do 160-180 cm długości.

>>Przeczytaj też: Uprawa jeżyn w ogrodzie. Jeżyny uprawa, sadzenie, cięcie

 

Odmiany jeżyny bezkolcowej

‘Black Satin’ – odmiana amerykańska, silnie rosnąca o dużych, błyszczących owocach, które dojrzewają w połowie sierpnia.
‘Gazda’ – polska odmiana, silnie rosnąca, o owocach średnich lub małych, pokroju kulistego, czarnych.
‘Loch Ness’ – odmiana bardzo dobrze się rozrastająca, idealna do obsadzenia płotu lub ściany domu.
‘Navaho’ – odmiana odporna na mróz, o dużych, smacznych owocach, dobra do amatorskich upraw, jak i do celów produkcyjnych.
‘Orkan’ – odmiana Polska o wzniesionym pokroju, dużych owocach cylindrycznego kształtu.
‘Thornfree’ – odmiana silnie rosnąca, szeroko rozłożysta, o dużych, wydłużonych owocach; owocuje wyłącznie na pędach dwuletnich.

 

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.