Jagoda kamczacka - Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.

2021-02-23 8:26

Jagoda kamczacka (prawidłowa nazwa to wiciokrzew kamczacki), to odmiana wiciokrzewu sinego (Lonicera caerulea). Krzewy jagody kamczackiej mogą rosnąć nawet do 35 lat!

Jagoda kamczacka
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jagoda kamczacka

Spis treści:

Jagoda kamczacka - owoce

Jagoda kamczacka rośnie w zwartym i wzniesionym pokroju, osiągając wysokość do 2 metrów. Krzewy jagody kamczackiej kwitną w pierwszej połowie kwietnia. Kwiaty są białożółte, długości około 1,5 cm. Owoce jagody kamczackiej są mięsiste, wydłużone, o fioletowoczarnej barwie, pokryte niebieskim, woskowy nalotem, o długości 2-3 cm i szerokości 1 cm. Mają słodko-kwaśny smak z goryczką. Dojrzewają od połowy maja.

Jagoda kamczacka - uprawa

Jagoda kamczacka wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznej ziemi, wzbogaconej obornikiem. Ten pochodzący z północno-wschodniej Azji krzew jest przyzwyczajony do zmiennych warunków klimatycznych i mrozów, dlatego nie powinien sprawiać żadnych kłopotów w uprawie - w polskich warunkach borówka kamczacka będzie rosnąć bez problemu. 

Krzewy jagody kamczackiej sadzi się wiosną lub jesienią w odstępie minimum 1 m od siebie. Przed wsadzeniem krzewu do ziemi należy ją spulchnić i usunąć wszystkie chwasty. Najlepiej posadzić kilka krzewów różnych odmian jagody kamczackiej - jeden krzew owocuje słabiej niż grupa krzewów.

Jagoda kamczacka - pielęgnacja

Krzewy jagody kamczackiej nie wymagają zbytniej pielęgnacji. Warto nawozić je co 2-3 lata, a w czasie upałów lekko podlewać. Przez większość czasu nie musimy jednak martwić się o krzew, bo roślina doskonale potrafi o siebie zadbać, np. przez pobieranie wody z gleby po opadach. Ponadto, szkodniki nie atakują jagody kamczackiej, więc o to także nie musimy się martwić. 

>>Przeczytaj też: Jagoda kamczacka – wytrzymały krzew owocowy. Uprawa jagody kamczackiej w ogrodzie i na działce

Borówka kamczacka - właściwości i zastosowanie

Jagoda kamczacka jest uprawiana dla pozyskiwania owoców, które nadają się na desery, dżemy, soki. Można je także suszyć. Owoce jagody kamczackiej są bogate w składniki wzmacniające i odtruwające organizm.

Badania wykazały, że w owocach jagody kamczackiej znajdują się dobroczynne związki i witaminy, m.in. witamina C, A i witaminy z grupy B. Jagoda kamczacka może pomóc w leczeniu chorób układu trawiennego, krążenia i układu sercowo-naczyniowego.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia IV
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Barwa kwiatów białożółta