Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czereśnia 'Kordia'

Czereśnia ‘Kordia’

jabłoń 'Jonagored Supra'

Jabłoń domowa 'Jonagored Supra'

Porzeczka 'Biała z Juteborg'

Porzeczka ‘Biała z Juteborg’

Pigwa pospolita

Pigwa pospolita

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Rubin’

Malus domestica ‘Rubin’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kulisty
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

  • Jabłoń domowa 'Rubin'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opis:

Odmiana powstała ze skrzyżowania odmian ‘Lord Lambourne‘ i ‘Golden Delicious’.
Drzewa tej odmiany rosną początkowo dość silnie, po wejściu w owocowanie ich wzrost słabnie. Tworzą dużą, kulistą, nieco zagęszczoną koronę, ze zwisającymi bocznymi pędami u starszych drzew. Nie wymagają silnego cięcia – mogą się wtedy ogałacać.

Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj. Owocowanie rozpoczyna dość późno – zwykle w 4 roku po posadzeniu. Owocuje średnio obficie, ale regularnie, głównie na długopędach oraz na nielicznych krótkopędach.
Odmiana średnio wrażliwa na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -25°C, średnio wrażliwa na parcha jabłoni i dość wrażliwa na mączniaka.

Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np: ‘Melrose’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’.
Odmiana późnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w październiku, konsumpcyjną – w listopadzie. W przechowalni jabłka można przechowywać do grudnia, a w chłodni do marca.
Owoce mają gładką, żółtą skórkę, z ciemniej prążkowanym, pomarańczowoczerwonym lub czerwonawym rumieńcem, pokrywającym 50–80% jej powierzchni. Jabłka duże lub bardzo duże (160–230 g), kuliste, wyrównane pod względem kształtu i wielkości. Ich smaczny miąższ jest żółtawy, bardzo soczysty, kruchy, delikatny, słodko-winny, lekko aromatyczny.
Odmiana polecana do ogrodów przydomowych i działkowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.