Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Agrest ‘Hinnonmaki Gelb’

Agrest ‘Hinnonmaki Gelb’, Agrest Hinnonmaki żółty

Jabłoń domowa 'Ligol'

Jabłoń domowa 'Ligol'

Czereśnia 'Regina'

Czereśnia ‘Regina’

Jeżyna bezkolcowa

Jeżyna bezkolcowa

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Paulared’

Malus domestica 'Paulared'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, owalny
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Drzewa tej amerykańskiej odmiany charakteryzują się słabym wzrostem, tworzą niezbyt gęstą, stożkowatokulistą koronę. Zaczynają owocować wcześnie, zwykle w 3 roku po posadzeniu. Owocują przeważnie corocznie, dość obficie.
Odmiana wytrzymała na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje do -35°C, średnio wrażliwa na parcha jabłoni, wrażliwa na raka kory.
Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.
Odmiana obcopylna, odmiany zapylające to np. ‘Delikates’, ‘James Grieve’, ‘Szampion’.
Odmiana jesienna – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszych dniach września, nie opadają przed zbiorem. Ze względu na nierównomierne dojrzewanie owoców zaleca się zbiór dwukrotny. Owoce w przechowalni zachowują dobrą jakość do października, a przechowywane w chłodni są na rynku do listopada.

Jabłka są kuliste, spłaszczone, mają gładką, błyszczącą, cienką, jasnożółtą skórkę, z silnym, ciemnoczerwonym, rozmytym rumieńcem, który pokrywa niemal całą jej powierzchnię. Na skórce widać silnie woskowany nalot i liczne, małe, jasnoszare przetchlinki. Owoce są duże lub średniej wielkości. Ich smaczny miąższ jest biały lub kremowobiały, soczysty, lekko aromatyczny, słodko-kwaśny. Jabłka po zbiorze są dość twarde, z czasem miękną.
Ze względu na słaby wzrost drzew oraz brak konieczności ich silnego cięcia, odmiana polecana do małych ogrodów przydomowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.