Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jabłoń ‘Golden Delicious Reinders’

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious Reinders’

Pigwa pospolita

Pigwa pospolita

Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Porzeczka czerwona 'Jonkheer van Tets'

Porzeczka czerwona ‘Jonkheer van Tets’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa 'Ligol'

Malus domestica 'Ligol'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Polska odmiana, otrzymana ze skrzyżowania odmian ‘Linda’ i ‘Golden Delicious’. Drzewa rosną umiarkowanie silnie, tworząc średnio zagęszczoną, łatwą do formowania koronę.
Zaczyna owocowanie wcześnie, zwykle w 3 roku po posadzeniu. Owocuje obficie, ale ma tendencję do przemienności (lata o obfitym owocowaniu następują zamiennie z latami gdy drzewa owocują słabiej), zwłaszcza na podkładkach silnie rosnących. Ze względu na tendencję do drobnienia owoców, należy przerzedzać ich zawiązki – zabieg ten wykonuje się pod koniec czerwca.

Odmiana dość odporna na mróz, mało wrażliwa na parcha jabłoni i mączniaka. Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.
Odmiana obcopylna, odmiany zapylające to np. Gloster’, ‘Idared’, ‘Szampion’.
Odmiana wczesnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszej połowie października, a dojrzałość konsumpcyjną – w lutym i marcu; przechowywane w chłodni są na rynku do czerwca i dość długo zachowują jędrność.

Jabłka są kulisto-stożkowate, wyraźnie żebrowane przy kielichu. Mają twardą, błyszczącą, zielonkawą skórkę, która po dojrzeniu staje się żółta. Jaskrawoczerwony, rozmyty rumieniec pokrywa 40–70% jej powierzchni. Owoce są duże lub bardzo duże, wyrównane pod względem wielkości. Ich dość smaczny miąższ jest kremowy, soczysty, aromatyczny, słodko-kwaskowaty, kruchy.
Ze względu na małą wrażliwość na choroby polecana do ogrodów przydomowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.