Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jabłoń domowa 'Jonagold'

Jabłoń domowa 'Jonagold'

śliwa ‘Mirabelka z Nancy’

Śliwa ‘Mirabelka z Nancy’

Morela

Morela

Jabłoń  domowa ‘Idared’

Jabłoń domowa ‘Idared’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa 'Jonagored Supra'

Malus domestica 'Jonagored Supra'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

'Jonagored Supra' to belgijska odmiana jabłoni, sport odmiany 'Jonagold', w Polsce odmiana została wpisana do Krajowego Rejestru Odmian w 24 stycznia 2003. 'Jonagored Supra' to odmiana prawnie chroniona na terenie całej Unii Europejskiej, co oznacza, że drzewka tej odmiany można zakupić wyłącznie u szkółkarzy, którzy posiadają licencję na ich rozmnażanie i produkcję.

Owocowanie rozpoczyna wcześnie, zwykle w 3 roku po posadzeniu. 'Jonagored Supra' owocuje średnio obficie i ma tendencję do owocowania przemiennego (lata z obfitym plonem przeplatają się z latami o mniejszym plonowaniu). Kwitnie średnio późno, w zależności od pogody, w drugiej połowie kwietnia i w maju. Jest odmianą obcopylną i do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Gloster’, 'Gala', ‘Idared’, ‘Cortland’, ‘Spartan’, 'Szampion', Elise', 'Ligol'. Sama, podobnie jak pozostałe Jonagoldy nie sprawdza się jako zapylacz dla innych odmian (jest triploidem).

Drzewa tej odmiany rosną bardzo silnie, tworząc szeroko stożkowate, rozłożyste, dość zagęszczone korony, o przewisających pędach. Odmiana średnio wrażliwa na mróz, może ucierpieć w mniejszym lub większym stopniu przy temperaturze -25°C. Średnio podatna na parcha jabłoni, mączniaka i pozostałe choroby. Mało wrażliwa na choroby kory i drewna.

'Jonagored Supra' to odmiana wczesnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec września, kilka dni przed odmianą 'Jonagold', zaś dojrzałość konsumpcyjną uzyskują około połowy listopada. Owoce mają białawożółtą, gładką, lekko tłustawą, od nalotu woskowego, skórkę, o średniej grubości, pokrytą niemal w całości bardzo intensywnym, marmurkowopaskowanym, ciemnopurpurowym rumieńcem. Przetchlinki szarawe, rzadko rozsiane na całym owocu, dość duże, większe niż u odmiany 'Jonagold'.

Jabłka są średnie lub duże, stożkowato kuliste, lekko żebrowane przy kielichu, w odróżnieniu o d odmiany 'Jonagored' - średnio ordzawione. Ich smaczny miąższ jest żółtawy, średnio ścisły, twardy, soczysty, o przyjemnym aromacie, słodkawokwaskowaty.
W przechowalni owoce tej odmiany przechowuje się do końca lutego, a te pochodzące z chłodni dostępne są na rynku nawet do kwietnia.

'Jonagored Supra' to jedna ze smaczniejszych odmian deserowych jabłoni, doskonale nadaje się także na przetwory. Ze względu na silny wzrost (roczne przyrosty mogą przekraczać 1 m),  konieczna uprawa na podkładkach silnie skarlających.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.