Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jabłoń ‘Golden Delicious Reinders’

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious Reinders’

Porzeczka czerwona 'Rosetta'

Porzeczka czerwona ‘Rosetta’

Porzeczka 'Biała z Juteborg'

Porzeczka ‘Biała z Juteborg’

Poziomka pospolita

Poziomka pospolita

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Jomured’

Malus domestica ‘Jomured’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń domowa ‘Jomured’ (synonymy: ‘Jomured Van de Poel’, ‘Vandepoel’, ‘VandePoe’) to sport (mutant) bardzo popularnej odmiany jabłoni ‘Jonagold’. Mutanty podzielono na grupy, przyjmując za kryterium podziału intensywność, barwę i rodzaj rumieńca. Jabłoń domowa ‘Jomured’ ma owoce o ciemnoczerwonym rumieńcu.
Jabłoń domowa ‘Jomured’ jest odmianą silnie rosnącą, tworzy dużą, rozłożystą i średnio zagęszczoną koronę. Drzewa wymagają podpór, gdyż przewodnik ma tendencję do przechylania się.
Jabłoń domowa ‘Jomured’ dosyć wcześnie wchodzą w okres owocowania. Owoce można zbierać już w pierwszym roku po posadzeniu drzew, pod warunkiem sadzenia materiału 2-letniego z odpowiednio uformowaną koroną. Skłonność do przemienności powoduje, że niezbędne jest regulowanie owocowania przez przerzedzanie zawiązków. Owoce dojrzewają pod koniec września lub na początku października. Są duże, kulistostożkowate, z wyraźnym karbowaniem. Skórka jest średniej grubości, gładka, tłustawa, z ciemnoczerwonym rumieńcem. Rumieniec na owocach zaczyna pojawiać się bardzo wcześnie, często pod koniec sierpnia lub na początku września. Miąższ jabłek jest kremowy, średnio zwięzły, soczysty, aromatyczny i smaczny.
Odmiana ‘Jonagold’ oraz jej sport ‘Jomured’ (i inne) jest triploidem, dlatego nie nadaje się jakoa zapylacz innych odmian. Jako jego zapylacze doskonale sprawdzają się odmiany jabłoni o zbliżonym terminie kwitnienia: ‘Cortland’, ‘Delbard Jubile’, ‘Elise’, ‘Elstar’, ‘Fiesta’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Idared’, ‘Pinova’, ‘Rubin’, ‘Sunrise’, ‘Šampion’.
Jabłoń domowa ‘Jomured’ jest podatna na parcha jabłoni i zarazę ogniową, a średnio na mączniaka jabłoni. Owoce tej odmiany jabłoni są także podatne na gorzką plamistość podskórną, zwłaszcza w początkowych latach owocowania oraz w lata słabego owocowania. Drzewa są mało wytrzymałe na mróz. Często przemarzają, gdy zimą pojawiają się po sobie okresy ocieplenia i mrozu. Wiosenne przymrozki mogą uszkadzać pąki kwiatowe.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.