Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Jomured’

Malus domestica ‘Jomured’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń domowa ‘Jomured’ (synonymy: ‘Jomured Van de Poel’, ‘Vandepoel’, ‘VandePoe’) to sport (mutant) bardzo popularnej odmiany jabłoni ‘Jonagold’. Mutanty podzielono na grupy, przyjmując za kryterium podziału intensywność, barwę i rodzaj rumieńca. Jabłoń domowa ‘Jomured’ ma owoce o ciemnoczerwonym rumieńcu.
Jabłoń domowa ‘Jomured’ jest odmianą silnie rosnącą, tworzy dużą, rozłożystą i średnio zagęszczoną koronę. Drzewa wymagają podpór, gdyż przewodnik ma tendencję do przechylania się.
Jabłoń domowa ‘Jomured’ dosyć wcześnie wchodzą w okres owocowania. Owoce można zbierać już w pierwszym roku po posadzeniu drzew, pod warunkiem sadzenia materiału 2-letniego z odpowiednio uformowaną koroną. Skłonność do przemienności powoduje, że niezbędne jest regulowanie owocowania przez przerzedzanie zawiązków. Owoce dojrzewają pod koniec września lub na początku października. Są duże, kulistostożkowate, z wyraźnym karbowaniem. Skórka jest średniej grubości, gładka, tłustawa, z ciemnoczerwonym rumieńcem. Rumieniec na owocach zaczyna pojawiać się bardzo wcześnie, często pod koniec sierpnia lub na początku września. Miąższ jabłek jest kremowy, średnio zwięzły, soczysty, aromatyczny i smaczny.
Odmiana ‘Jonagold’ oraz jej sport ‘Jomured’ (i inne) jest triploidem, dlatego nie nadaje się jakoa zapylacz innych odmian. Jako jego zapylacze doskonale sprawdzają się odmiany jabłoni o zbliżonym terminie kwitnienia: ‘Cortland’, ‘Delbard Jubile’, ‘Elise’, ‘Elstar’, ‘Fiesta’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Idared’, ‘Pinova’, ‘Rubin’, ‘Sunrise’, ‘Šampion’.
Jabłoń domowa ‘Jomured’ jest podatna na parcha jabłoni i zarazę ogniową, a średnio na mączniaka jabłoni. Owoce tej odmiany jabłoni są także podatne na gorzką plamistość podskórną, zwłaszcza w początkowych latach owocowania oraz w lata słabego owocowania. Drzewa są mało wytrzymałe na mróz. Często przemarzają, gdy zimą pojawiają się po sobie okresy ocieplenia i mrozu. Wiosenne przymrozki mogą uszkadzać pąki kwiatowe.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.