Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

grusza 'Lukasówka'

Grusza 'Lukasówka'

Borówka wysoka 'Bluecrop'

Borówka wysoka 'Bluecrop'

Poziomka pospolita

Poziomka pospolita

Jabłoń domowa 'Gala'

Jabłoń domowa ‘Gala’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Jerseymac’

Malus domestica 'Jerseymac'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, zwarty
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń domowa ‘Jerseymac’ to amerykańska odmiana jabłoni, dobrze znana i uprawiana w Polsce od wielu lat. Ze względu na wysokie wymagania glebowe oraz dużą wrażliwość na parcha jabłoni, a co za tym idzie dużą częstotliwość stosowania chemicznych zabiegów ochrony roślin, odmiana ta nie jest polecana do sadów przydomowych.
Jabłoń domowa ‘Jerseymac’ rośnie umiarkowanie silnie lub silnie, tworząc kulistą i zwartą koronę. Owocuje corocznie i obficie. Jabłoń domowa ‘Jerseymac’ to odmiana wczesna jabłoni, jedna z najczęściej sadzonych letnich jabłoni – jej owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Owoce są smaczne, typowo deserowe, o kulistym kształcie, średnie lub duże, mają jasnożółtą, błyszczącą skórkę pokrytą jasnoczerwonym, rozmytym rumieńcem. Miąższ owoców jest kremowobiały, aromatyczny, soczysty, winno-słodki.
Jabłoń domowa ‘Jerseymac’ jest mało wrażliwa na mróz, jednak bardzo wrażliwa na parcha i zarazę ogniową, mało wrażliwa na mączniaka jabłoni. Dobrymi zapylaczami dla odmiany ‘Jerseymac’ są odmiany jabłoni: ‘Golden Delicious’, ‘Idared’, ‘James Grieve’, ‘Koksa Pomarańczowa’, ‘Królowa Renet’. Odmiany zapylane przez ‘Jerseymac’ to ‘Antonówka’, ‘Wealthy’.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.