Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Agrest 'Biały Triumf'

Agrest 'Biały Triumf'

Czereśnia 'Regina'

Czereśnia ‘Regina’

Jabłoń ‘Golden Delicious Reinders’

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious Reinders’

Śliwa ‘Renkloda Ulena’

Śliwa ‘Renkloda Ulena’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious’

Malus domestica ‘Golden Delicious’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kulisty, luźny
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

'Golden Delicious' to stara amerykańska odmiana jabłoni. Owocowanie rozpoczyna wcześnie, zwykle w 3–4 roku po posadzeniu. Owocuje obficie, ale często przemiennie (lata o obfitym owocowaniu następują na przemian z latami, gdy owocowanie jest słabsze). Kwitnie, w zależności od pogody, w drugiej połowie kwietnia i w maju.
Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Gloster’, ‘Papierówka’, ‘Melrose’, ‘Elstar’.
Drzewa tej odmiany rosną początkowo dość silnie, później wzrost słabnie. Tworzą wzniesioną, kulistą, luźną koronę z licznymi krótkopędami owoconośnymi. Owocuje także na długopędach. Odmiana wrażliwa na mróz, może ucierpieć już przy temperaturze -20°C. Średnio podatna na parcha jabłoni i na mączniaka.

'Golden Delicious' to odmiana późnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w połowie października, a spożywczą – w środku zimy. Bardzo dobrze trzymają się na drzewie, nie opadają, dzięki czemu zbiór można przedłużyć do końca października. Owoce mają nieco błyszczącą, jasnozielonkawożółtą skórkę, niekiedy z bardzo słabym, delikatnie prążkowanym, pomarańczowoczerwonym rumieńcem oraz dość dużymi, zielonkawobrązowymi przetchlinkami. Owoce mają tendencję do łatwego ordzawiania. Jabłka są średniej wielkości, czasem mniejsze, kulisto-stożkowate, lekko żebrowane, zwykle wyrównanej wielkości. Ich bardzo smaczny miąższ jest kremowożółty, ścisły, średnio soczysty, winno słodki.
W przechowalni owoce tej odmiany łatwo więdną i trudno je tu przechować, ale te pochodzące z chłodni dostępne są na rynku nawet do kwietnia.
Jedna z najsmaczniejszych odmian deserowych jabłoni, ceniona też ze względu na obfite owocowanie i długi okres przechowywania owoców. Przy odpowiednim traktowaniu powinna sprawdzić się w ogrodach przydomowych i działkowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.