Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Agrest ‘Hinnonmaki Gelb’

Agrest ‘Hinnonmaki Gelb’, Agrest Hinnonmaki żółty

Świdośliwa

Świdośliwa

Winorośl ‘Swenson Red’

Winorośl ‘Swenson Red’

Borówka wysoka 'Earliblue'

Borówka wysoka ‘Earliblue’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Gloster’

Malus domestica 'Gloster'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń 'Gloster' to niemiecka odmiana jabłoni, pochodzi ze skrzyżowania odmian ‘Glockenapfel’ i ‘Richared Delicious’.

Gloster  – opis

Jabłoń 'Gloster' owocowanie rozpoczyna wcześnie, zwykle w 3 roku po posadzeniu. 'Gloster' owocuje corocznie i obficie. Kwitnie późno – na początku maja. Jest dobrym zapylaczem dla wielu odmian, szczególnie dla ‘Jonagold’. Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’, ‘Idared’, ‘Elstar’.

Zimowa odmiana jabłoni - uprawa

Drzewa tej odmiany rosną początkowo silnie, później umiarkowanie, tworząc charakterystyczną, wzniesioną koronę o wydłużonych, często ogałacających się od środka gałęziach. Aby zapobiec silnemu wzrostowi młodych drzew, zaleca się przyginanie gałęzi.
Jabłoń 'Gloster' to odmiana średnio wytrzymała na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -25°C. Średnio wrażliwa na parcha jabłoni, mało podatna na mączniaka.

Jabłko Gloster

Gloster to zimowa odmiana jabłoni – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w drugiej połowie października. Bardzo dobrze trzymają się na drzewie, nie opadają, dzięki czemu zbiór można przedłużyć do końca października. Owoce mają lekko błyszczącą, zielonkawożółtą skórkę, z ciemnoczerwonym, rozmytym rumieńcem, który pokrywa ponad 75% powierzchni oraz jasnoszare, drobne przetchlinki. Jabłka są charakterystycznie stożkowate, duże (przy obfitym owocowaniu osiągają zwykle średnią wielkość). Ich smaczny miąższ jest białozielonkawy, ścisły, drobnoziarnisty, soczysty. W przechowalni owoce można przetrzymać do stycznia, a te pochodzące z chłodni dostępne są na rynku do końca lutego.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.