Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Malina

Malina właściwa

Śliwa domowa

Śliwa domowa

jabłoń 'Jonagold Decosta'

Jabłoń domowa 'Jonagold Decosta'

grusza 'Red Faworytka' = 'Starkrimson'

Grusza 'Red Faworytka'= 'Starkrimson'

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa 'Elise'

Malus domestica 'Elise'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Wczesnozimowa odmiana jabłoni

‘Elise’ to holenderska, wczesnozimowa odmiana jabłoni, wyhodowana w Plant Research International B.V. , ze skrzyżowania odmian ‘Septer ’ i ‘Koksa Pomarańczowa’.

Jabłoń Eliza – opis i wymagania

Drzewa tej odmiany rosną umiarkowanie lub słabo, tworzą rozłożystą, niezbyt szeroką koronę, o konarach odstających od przewodnika pod szerokimi kątami i pędami ze skłonnością do przewisania. Owocowanie rozpoczynają dość wcześnie – zwykle w 3-4 roku po posadzeniu. Do dobrego wybarwienia i wzrostu owoców wymagają silnego cięcia prześwietlającego i odmładzającego.
Odmiana średnio wrażliwa na mróz, może ucierpieć, gdy temperatury spadną poniżej -25°C. Mało podatna na parcha jabłoni i mączniaka, natomiast wrażliwa na zarazę ogniową, raka jabłoni i gumowatość drewna (szczególnie po ostrzejszych zimach) oraz gorzką plamistość podskórną. Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.

Odmiany jabłoni – zapylacze

‘Elise’ to odmiana obcopylna, do prawidłowego, obfitego owocowania wymaga odmian zapylających, dla tej odmiany są to m.in.: jabłoń ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’. Sama może być dobrym zapylaczem dla innych odmian jabłoni, takich jak: ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Jonagold’, ‘Koksa Pomarańczowa’, ‘Ligol’.

Jabłka odmiany ‘Elise’

Jabłka odmiany ‘Elise’ są średniej wielkości lub duże, kulisto-stożkowate, lekko żebrowane przy kielichu. Mają błyszczącą, nieco szorstką w dotyku, suchą, zielonkawą skórkę, niemalże całkowicie pokrytą karminowoczerwonym, rozmyto-paskowanym rumieńcem oraz licznymi, dość dużymi, jasnoszarymi przetchlinkami. Miąższ owoców jest zielonkawobiały z kremowym odcieniem, zwarty, o dużej jędrności, soczysty lekko aromatyczny słodki delikatnie kwaskowaty, smaczny.

Jabłoń ‘Elise’ to odmiana wczesnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Jabłka nie opadają, przetrzymane na drzewach do połowy października – pięknie się wybarwiają i nadają się do bezpośredniej konsumpcji. W przechowalni dobrą jakość zachowują do grudnia, a przechowywane w chłodni są na rynku niekiedy nawet do kwietnia.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.