Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

jabłoń 'Jonagold Decosta'

Jabłoń domowa 'Jonagold Decosta'

Czereśnia 'Burlat'

Czereśnia ‘Burlat’

jabłoń 'Elise'

Jabłoń domowa 'Elise'

Winorośl ‘Swenson Red’

Winorośl ‘Swenson Red’

Owocowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Jabłoń domowa

Malus domestica
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 4 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń należy rodziny różowatych Rosaceae, pochodzi z Kaukazu, Azji Środkowej i Chin. Występuje powszechnie w strefie klimatów umiarkowanych. Znanych jest około 25 dziko rosnących gatunków jabłoni, w Polsce występuje kilka z nich.

 

Jabłoń drzewo owocowe - opis drzewa

Jabłoń jest najczęściej uprawianym gatunkiem drzew owocowych. Osiąga od 4 do 10 m wysokości. Współcześnie uprawiane szlachetne odmiany jabłoni – rezultat krzyżowania różnych gatunków wyjściowych – łączone są w jeden gatunek: jabłoń domowa Malus domestica.

Naturalnie jabłoń jest drzewem o koronie szerokiej i gęstej. Liście mają owalny kształt, są zakończone ostrym czubkiem, mają piłkowany brzeg, są pokryte meszkiem od strony spodniej, a gładkie od strony wierzchniej. Mają 5–12 cm długości oraz 3–6 cm szerokości, osadzone są na ogonku 2–5 cm długości.

Kwiaty jabłoni

Kwitnąca jabłoń to piękny widok – drzewo jest obsypane licznymi, białymi z lekko różowym zabarwieniem kwiatami. Pojawiają się one równocześnie z liśćmi i mają około 2 cm średnicy, pięć płatków, wyraźne słupki i żółte pylniki. Jabłonie wymagają zapylenia krzyżowego, aby mogły wydać owoce, są owadopylne i miododajne.

Jabłka - owoce jabłoni

Owocem jabłoni jest szupinka, zwana potocznie jabłkiem. Jabłka dojrzewają w różnych terminach w zależności od odmiany. Mają wiele witamin i soli mineralnych. Niektóre z tych składników, na przykład wapń, krzem i pektyny znajdują się w skórce owocu. O wartościach odżywczo-leczniczych jabłek decyduje duża zawartość związków pektynowych, czyli rozpuszczalnego w wodzie błonnika. Mają wysoką wartość dietetyczną, mogą być przechowywane w specjalnych chłodniach kilka miesięcy.

Jabłoń domowa - odmiany jabłoni

Wyhodowano kilkanaście tysięcy odmian jabłoni różniących się m.in. adaptacją klimatyczną, odpornością na choroby, plennością, walorami smakowymi, odżywczymi. Drzewka jabłoni dostępne są w bogatej gamie w sklepach ogrodniczych oraz szkółkach – tam można zakupić interesującą nas odmianę. Do najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce należą:

 

Wiele odmian jabłoni uprawia się jako drzewa ozdobne, zarówno ze względu na kwiaty, jak i barwne owoce.

>>Przeczytaj też: Rajskie jabłonie: polecane gatunki i odmiany ozdobnych jabłoni do ogrodu

Jabłoń domowa - uprawa

 

Jabłonie wykazują dużą tolerancję w stosunku do odczynu gleby i pozostałych warunków glebowych, z wyjątkiem przepuszczalności gleby: lepiej rosną na podłożach dobrze przepuszczalnych. Należy chronić je przed wiatrami oraz późnymi wiosennymi przymrozkami.
Młode rośliny bywają niszczone przez gryzonie oraz zwierzęta karmiące się ich słodką i miękką korą podczas zimy.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzewa jabłoni z gołym korzeniem – instrukcja krok po kroku

Tekst: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.