Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Porzeczka czarna 'Titania'

Porzeczka czarna 'Titania'

Wiśnia pospolita

Wiśnia pospolita

Jabłoń 'Jomured'

Jabłoń domowa ‘Jomured’

Morela

Morela

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Grusza 'Lipcówka Kolorowa'

Pyrus communis 'Lipcówka Kolorowa'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

'Lipcówka Kolorowa' to stara, francuska odmiana gruszy, otrzymana w 1857 roku. Obecnie ceniona i uprawiana w całej Europie, również w Polsce.
Jej drzewa rosną niezbyt silnie, tworząc wyniosłą, stożkową, dość luźną koronę, o lekko zwisających gałęziach. Owocowanie rozpoczynają dość wcześnie, zwykle w 4-5 roku po posadzeniu, owocują bardzo obficie, na ogół co drugi rok, ale odpowiednia pielęgnacja (m.in. przerzedzanie zawiązków) powoduje ich coroczne owocowanie.

Odmiana dość wrażliwa na mróz (wymaga stanowisk bardziej zacisznych i osłoniętych niż inne odmiany grusz), całkowicie odporna na parcha. Najlepiej rośnie i owocuje , szczepiona na gruszy kaukaskiej. Na podkładce z pigwy rośnie słabo.
Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja, choć w porównaniu do innych odmian gruszy, 'Lipcówka Kolorowa' kwitnie nieco wcześniej.
Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Faworytka’, 'Konferencja', ‘Trewinka’. Sama zaś jest doskonałym zapylaczem dla bardzo wielu odmian grusz, kwitnących w tym samym terminie.

Odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą od połowy do ostatniej dekady lipca. Zbiera się je na kilka dni przed całkowitym dojrzeniem, które osiągają dość nierównomiernie, co powoduje konieczność kilkakrotnego zbioru, w kilkudniowych odstępach. Przed zbiorem owoce mogą opadać, szczególnie z drzew rosnących na lżejszych glebach. Bardzo szybko przejrzewają, kaszowacieją i pękają.
Gruszki mają kruchą, lekko błyszcząca, zielonkawożółtą skórkę średniej grubości, z lekkim, czerwonopomarańczowym, rozmyto-paskowanym rumieńcem i bardzo drobnymi, szarordzawymi przetchlinkami. Jajowate owoce są wyrównane co do wielkości i kształtu (6 x 5 cm) i  osiągają masę 75g. Ich dość smaczny miąższ jest zielonkawokremowy, mało soczysty, średnioziarnisty, niezbyt słodki.

Ze względu na wczesność dojrzewania i odporność na parcha, jak również na smaczny miąższ, odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.