Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

grusza 'Lipcówka Kolorowa'

Grusza 'Lipcówka Kolorowa'

Czereśnia 'Burlat'

Czereśnia ‘Burlat’

Jabłoń  domowa ‘Idared’

Jabłoń domowa ‘Idared’

Jeżyna bezkolcowa

Jeżyna bezkolcowa

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Grusza 'Faworytka'= 'Klapsa'

Pyrus communis 'Faworytka' = 'Klapsa'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Grusza 'Faworytka', zwana również jako grusza 'Klapsa' to amerykańska odmiana gruszy, otrzymana przez Clappa (stąd nazwa), prawdopodobnie z nasion Topki Pękatej (najprawdopodobniej 'Faworytka' to mieszaniec Topki Pękatej z Bonkretą Williamsa'). Jedna najpopularniejszych odmian gruszy, uprawiana we wszystkich częściach świata strefy umiarkowanej, także w Polsce, gdzie jest jedną z najbardziej atrakcyjnych, deserowych odmian letnich gruszy.

>>Przeczytaj też: Gruszki z własnego ogrodu. Jak uprawiać grusze

Grusza 'Faworytka' -  odmiana gruszy

Grusza 'Faworytka' rośnie silnie tworząc szerokostożkową, luźną koronę, o silnie zwisających gałązkach (w starszym wieku). Owocowanie rozpoczyna średnio wcześnie, zwykle w 6-tym roku po posadzeniu. Owocuje na ogół corocznie i bardzo obficie.
Najlepiej rośnie i owocuje glebach żyznych i głębokich, szczepiona na gruszy kaukaskiej. Na podkładce z pigwy rośnie źle, w związku z tym wymaga stosowania tzw. pośredniej.
Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja, choć w porównaniu do innych odmian gruszy, 'Faworytka' kwitnie dość późno i długo, a kwiaty są mało wrażliwe na wiosenne przymrozki. Odmiana średnio wytrzymała na mróz, dość wrażliwa na parcha gruszy i inne choroby.

>>Przeczytaj też: Choroby gruszy: rdza gruszy. Rdzawe plamy na liściach gruszy

Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Ludwika’, 'Bera Boska', ‘Komisówka’. Sama zaś jest doskonałym zapylaczem dla bardzo wielu odmian grusz.

>>Przeczytaj też: Grusze: przycinanie gruszy. Kiedy i jak ciąć grusze w ogrodzie

 

Gruszka 'Klapsa'

 

Jest to odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą około połowy sierpnia. Gruszki mają grubą, lekko błyszczącą, zielonkawożółtą skórkę, z brązowoczerwonym, rozmytym, punktowym rumieńcem i zielonymi, drobnymi przetchlinkami. Szerokojajowate, symetryczne owoce są duże lub bardzo duże i wyrównane co do wielkości (9 x 7 cm), osiągają masę ponad 200 g. Ich bardzo smaczny miąższ jest żółtawobiały, soczysty, drobnoziarnisty, masłowaty.
W przechowalni gruszki można przechowywać około 10 tygodni (w temperaturze -1 stopni Celsjusza).
Ze względu na jedne z najsmaczniejszych owoców deserowych, doskonałych również na susze i przetwory odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych. Pamiętać jedynie należy o regularnej kontroli zdrowotności drzew i stosowaniu ewentualnych zabiegów ochrony roślin na parch i inne choroby.

>>Przeczytaj też: Grusze w ogrodzie - grusze letnie, jesienne, zimowe - najlepsze odmiany

Poznaj inne odmiany gruszy:

 

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.