Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Malina

Malina właściwa

Porzeczka czarna 'Ojebyn'

Porzeczka czarna ‘Ojebyn’

Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Jabłoń domowa ‘Mutsu’

Jabłoń domowa ‘Mutsu’

Owocowe
lista roślin
fot: photos.com

Grusza

Pyrus communis
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, nieregularny
Wysokość: do 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Grusza to drzewo z rodziny różowatych (Rosaceae). Rodzaj grusza (Pyrus) zawiera od 30 do 60 gatunków. W ciągu liczącej blisko 30 wieków uprawy gruszy, wyselekcjonowano kilka tysięcy odmian uprawnych polecanych zarówno do uprawy amatorskiej, jak i towarowej. W naturze większość gatunków rośnie w górach i na wyżynach z wyjątkiem Pyrus communis, który występuje na równinach Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Drzewo grusza

 

Grusza lubi gleby żyzne, przepuszczalne i ciepłe, o lekko kwaśnym odczynie. Drzewo osiąga do 20 m wysokości, często ma krzywy pień. Żyje do 150 lat. Korona zwykle rozwinięta jednostronnie, u starszych drzew kopulasta. Drewno niezróżnicowane na biel i twardziel, czerwonobrązowe, z dobrze widocznymi słojami rocznymi, twarde i ciężkie.
Pęd sztywny, w górnej części kanciasty, lekko łukowaty. Na pędach starszych długie, rozgałęzione ciernie z krótkopędami.
Liście skrętoległe, spiczasto-jajowate, sztywne, drobno piłkowane, z 8 parami nerwów bocznych nieznacznie wypukłych od spodu, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone; od spodu jaśniejsze, nagie. Ogonki zwykle dłuższe niż liście.

Drewno gruszy używane jest do wyrobu przyrządów kreślarskich, instrumentów muzycznych (fortepiany), w meblarstwie m.in. do produkcji sklejki i boazerii.

>>Przeczytaj też: Gruszki z własnego ogrodu. Jak uprawiać grusze

Grusza uprawa

 

Grusza preferuje glebę głęboko uprawioną, zasobną w składniki mineralne. Stanowisko przeznaczone do uprawy gruszy powinno być zaciszne i ciepłe. Na jedno drzewo należy przeznaczyć od 5 do 12 m2. Grusza najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Korzystniejsze jest sadzenie w szpalerze, wówczas owoce lepiej dojrzewają i zbiory są obfitsze. Odpowiednie formowanie przyspiesza wejście roślin w owocowanie i poprawia zdrowotność drzew, koronę należy regularnie prześwietlać.
Grusza nie znosi nadmiaru wody, ale podczas suszy trzeba ją regularnie, ale niezbyt obficie podlewać. W przeciwnym razie owoce będą małe i mało soczyste.
Uprawiane w naszych ogrodach grusze rozmnażane są głównie przez szczepienie.

Kwiat gruszy

 

Kwiaty gruszy są białe z czerwonymi pylnikami, mają około 3 cm średnicy. Pojawiają się równocześnie z rozwojem liści w kwietniu lub na początku maja. Grusza zawiązuje owoce po zapyleniu pyłkiem innej odmiany. Należy więc pamiętać o odpowiednim zapylaczu (wskazane jest sadzenie w pobliżu innej odmiany zapylającej).

 

Gruszki - owoce gruszy

 

Owoce – gruszki – są osadzone na długich szypułkach, w zależności od odmiany maja barwę od zielonej do żółtej, czasem z czerwonym rumieńcem lub całe czerwone. Owoce są twarde, cierpkie, zawierają liczne komórki sklerenchymatyczne. Nadają się do bezpośredniego spożycia, wytwarza się z nich soki i napoje, używane są także jako dodatki do ciast i innych wyrobów. Gruszki, w porównaniu z innymi owocami, zawierają mało witamin oraz składników mineralnych (wapń, potas, magnez i fosfor). Obecne w gruszkach olejki eteryczne nadają im typowy aromat i smak.

>>Przeczytaj też: Grusze w ogrodzie - grusze letnie, jesienne, zimowe - najlepsze odmiany

W Polsce w produkcji towarowej największe znaczenie mają trzy odmiany: ‘Konferencja’, ‘Lukasówka’ i ‘Faworytka’. Do uprawy amatorskiej najbardziej przydatne są odmiany wczesne i odporne na choroby, takie jak ‘Bonkreta Wiliamsa’, ‘Konferencja’, ‘Carola’.

Poznaj odmiany gruszy:

Tekst: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.