Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jabłoń domowa ‘Szampion’

Jabłoń domowa ‘Szampion’

Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Borówka wysoka 'Earliblue'

Borówka wysoka ‘Earliblue’

Jabłoń domowa 'Gala'

Jabłoń domowa ‘Gala’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dereń jadalny

Cornus mas
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zaokrąglony, szeroki
Wysokość: 4 m - 7 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń jadalny to duży krzew lub małe drzewo o owalnej, luźnej koronie. Należy do rodziny dereniowatych Cornaceae.

Dereń jadalny - opis

Dereń jadalny rośnie bardzo wolno, osiąga 3–8 m wysokości, może dożyć 100 lat. Ma długo zaostrzone, jajowato-eliptyczne liście, pędy zielonkawe, purpurowo-fioletowe od strony słonecznej, młodsze kanciaste i żółtoszarą, odrywająca się płatami korę. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, przed rozwojem liści. Drobne, żółte, intensywnie pachnące kwiaty, zebrane w kuliste baldachy, są miododajne.
Owoce to duże, owalne, zwisające na długich szypułkach pestkowce, u form dzikich mają wiśniowoczerwony kolor i około 2 cm długości. Dojrzewają od sierpnia do października. Początkowo o cierpkim smaku, stają się słodkie po całkowitym dojrzeniu, gdy zaczynają opadać. Są zdrowe (zawierają dużo wit. C) i smaczne. Można je spożywać na surowo lub przetworzone (soki, dżemy, nalewki).

>>Przeczytaj też: Dereń jadalny: zastosowanie lecznicze i kulinarne owoców derenia jadalnego

Dereń jadalny jest wysoce mrozoodporny. Lubi lekkie, próchniczne i wapienne podłoże, ale dobrze rośnie na każdej glebie (znosi nawet wapienne). Toleruje suszę i zanieczyszczone powietrze. Preferuje stanowiska zaciszne, słoneczne lub półcieniste, w cieniu owocuje słabo i ma luźniejszy pokrój. Praktycznie nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak opryski czy przycinanie. Doskonale sprawdza się w ogrodach jako roślina ozdobna, dekoracyjna wiosną (kwiaty) oraz jesienią (owoce i pięknie przebarwiające się liście). Znakomicie nadaje się na wysokie, luźne, naturalistyczne żywopłoty.

>>Przeczytaj też: Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni

Dereń jadalny rozmnażany z nasion rozpoczyna owocowanie po około 8 latach, a przez okulizację – w 2–3 roku.

Dereń jadalny odmiany

Dostępne w sprzedaży odmiany:

  • ‘Macrocarpa’,
  • ‘Jolico’,
  • ’Ekzoticznyj’,
  • ’Elegantnyj’,
  • ‘Wydubieckij’

w porównaniu z formami dzikimi charakteryzują się większymi, o lepszym smaku owocami i wysoką plennością krzewów przy nieco słabszym wzroście. Odmiany mają różne terminy dojrzewania, dzięki czemu można wydłużyć okres zbioru owoców do prawie dwóch miesięcy. Są także odmiany o żółtych (‘Flava’, ‘Jantarnyj’) i niemal kulistych owocach (‘Korałłowyj Marka’).

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.