Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Najpopularniejsze wyszkiwania: hortensja , lawenda , begonia , magnolia
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Porzeczka czerwona 'Rosetta'

Porzeczka czerwona ‘Rosetta’

Wiśnia 'Łutówka'

Wiśnia 'Łutówka'

Grusza ‘Konferencja’

Grusza ‘Konferencja’

Jabłoń  domowa ‘Golden Delicious’

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious’

Owocowe

lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Czereśnia ‘Poznańska’ = czereśnia ‘Bütnera Czerwona’

Prunus avium ‘Poznańska’ (‘Bütnera Czerwona’)
Ocena: 0.0
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Opis:

Czereśnia ‘Poznańska’ to odmiana czereśnipochodząca z Niemiec, jej prawidłowa nazwa to ‘Bütnera Czerwona’ (nazwa pochodzi ona od nazwiska twórcy odmiany). Jest to jedna z najpopularniejszych i najlepszych odmian czereśni do sadów towarowych. Często jest także uprawiana amatorsko, jednak ze względu na silny wzrost polecana jest jedynie do dużych ogrodów.
Czereśnia ‘Poznańska’ rośnie bardzo silnie, tworząc kształtną koronę o mocnej konstrukcji. W okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje obficie, corocznie. Owoce dojrzewają późno, nadają się do zbioru szóstym tygodniu dojrzewania czereśni (koniec lipca). Owoce są duże (6–8 g), sercowate, o żółtej skórce pokrytej prawie w całości ciemnoczerwonym rumieńcem. Miąższ jest chrząstkowaty, bardzo aromatyczny, jasnożółty i soczysty. Owoce są bardzo smaczne i nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory i do mrożenia. Dobrze znoszą transport, ale są podatne na pękanie pod wpływem deszczu, dlatego często zbierane są przed uzyskaniem pełnej dojrzałości.
Czereśnia ‘Poznańska’ jest odporna na raka bakteryjnego i inne choroby czereśni. Drzewo jest średnio wrażliwe na mróz, podobnie kwiaty są średnio wrażliwe na wiosenne przymrozki. Wymaga zapylaczy, najlepsze są odmiany: ‘Van’, ‘Vega’ oraz ‘Hedelfińska’.

Galeria zdjęć:

  • Czereśnia 'Poznańska'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.