Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czereśnia 'Kordia'

Czereśnia ‘Kordia’

Orzech włoski

Orzech włoski

Porzeczka czerwona 'Rosetta'

Porzeczka czerwona ‘Rosetta’

grusza 'Faworytka'= 'Klapsa'

Grusza 'Faworytka'= 'Klapsa'

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Borówka brusznica

Vaccinium vitis-idaea
Kategoria: Owocowe
Podlewanie:
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Borówka brusznica, zwana także borówką czerwoną, to niewysoka krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Borówka brusznica = borówka czerwona

Rośnie dziko w całej Polsce na polanach lasów sosnowych. Nie jest uprawiana na skalę towarową i rzadko jest sadzona w ogrodach, mimo że w krajach o chłodniejszym klimacie wyhodowano wiele odmian borówki brusznicy do uprawy. Rośliny te niestety są trudno dostępne w sprzedaży i rzadko można je spotkać w centrach ogrodniczych.

 

Borówka brusznica uprawa

Borówka brusznica nie jest trudna w uprawie. Jak wszystkie rośliny wrzosowate, wymaga żyznej, przepuszczalnej i kwaśnej gleby. Szybko się rozrasta za pomocą podziemnych rozłogów tworząc duże kępy. Rzadko atakowana jest przez szkodniki i choroby, dodatkowo charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością.

 

>>Przeczytaj też: Borówka brusznica – uprawa borówki w ogrodzie

Borówka brusznica osiąga 20-30 cm wysokości. Jej pędy lekko się pokładają. Liście borówki brusznicy są zimozielone, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, a od spodu matowe i srebrzyste. Kwiaty są białawe, lekko różowe, pojawiają się od maja do lipca.

Owoce borówki brusznicy

Owoce borówki brusznicy są początkowo białe, a w miarę dojrzewania zmieniają kolor na czerwony. Są drobne, kuliste i cierpkie w smaku. Wykorzystywane są do produkcji przetworów, dodatek do mięs oraz spożywane na surowo. Oprócz smacznych owoców borówka brusznica ma także walory dekoracyjne. Czerwone jagody doskonale kontrastują z zielonymi błyszczącymi liśćmi będąc ozdobą nasadzeń roślin wrzosowatych.

Poznaj inne borówki:

 

 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.