Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jabłoń domowa ‘Szampion’

Jabłoń domowa ‘Szampion’

Nektaryna

Nektaryna

Żurawina

Żurawina wielkoowocowa

Jabłoń  domowa ‘Gloster’

Jabłoń domowa ‘Gloster’

Owocowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Agrest = Porzeczka agrest

Ribes uva-crispa
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: seledynowa, jasnoróżowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Porzeczka agrest, zwana potocznie agrestem, pochodzi z Europy oraz Azji. W naszym kraju jest bardzo popularna i chętnie uprawiana w ogrodach i sadach. Należy do rodziny agrestowych (Grosullariaceae).

Agrest - opis

Porzeczka agrest to krzew jagodowy o wzniesionym, rozłożystym pokroju i dość cienkich, giętkich pędach z pojedynczymi lub trójdzielnymi cierniami pod nasadą liści (z tego powodu prace pielęgnacyjne przy agreście lepiej wykonywać w rękawicach, ponieważ kolce łatwo ranią dłonie). Na rynku można spotkać odmiany bezkolcowe. Krzew najczęściej ma od 50 do 150 cm wysokości. Liście 3-5-klapowe z lekko karbowaną blaszką liściową.
Agrest kwitnie od kwietnia do maja. Białe, jasnoróżowe lub seledynowe kwiaty są małe, zebrane w zwisające, groniaste kwiatostany. Latem w miejscu kwiatów pojawiają się owoce - kuliste jagody, w zależności od odmiany zielone, żółte lub czerwone. U większości odmian skórka owoców jest pokryta gruczołowatymi włoskami, choć są także odmiany o owocach błyszczących i zupełnie gładkich.

>>Przeczytaj też: Agrest: polecane odmiany agrestu do uprawy w ogrodzie

Agrest - warunki uprawy i pielęgnacja

Krzew agrestu najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, daleko od przeciągów. Gleba powinna być żyzna, z dużą zawartością próchnicy, dość przewiewna. Dobrze sprawdzi się podłoże piaszczyste z niewielkim dodatkiem gliny. Roślinie sprzyja lekko kwaśny odczyn podłoża (do pH=6,2). Agrest jest odporny na mróz, jednak nie toleruje przeciągów.

>>Przeczytaj też: Uprawa agrestu. AGREST w przydomowym ogrodzie owocowym

Agrest nie wymaga okrywania na zimę. Warto regularnie dokonywać cięcia całego krzewu, zwłaszcza pędów starych i zniszczonych. Roślina owocuje na pędach jedno-, dwu-, trzy- i czteroletnich, starsze pędy należy wyciąć. Raz na jakiś czas dobrze zbadać kwasowość podłoża, aby w razie potrzeby zakwasić glebę.
Bardzo pozytywnie na kwitnienie i owocowanie wpływa nawożenie obornikiem oraz kompostem. Agrest nie lubi suszy, dlatego wskazane jest ściółkowanie, które ogranicza parowanie wody z podłoża. Starajmy się, zwłaszcza w okresie kwitnienia, regularnie podlewać agrest. Roślina rozmnaża się przez sadzonki zielne, odkłady oraz szczepienie.

>>Przeczytaj też o chorobach i szkodnikach agrestu

Agrest - zastosowanie

Agrest to krzew owocowych chętnie sadzony w przydomowych ogrodach, często w towarzystwie porzeczki czarnej, czerwonej czy też wiśni, śliw i jabłoni. Dobrze sprawdzi się również jako soliter posadzony pośrodku trawnika.

Owoce agrestu są bogate między innymi w potas, fosfor i błonnik, witaminy: C, A, E, B. Można je spożywać na surowo, mrozić, gotować, a także kandyzować.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.