Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żurawina

Żurawina wielkoowocowa

Jabłoń Jerseymac

Jabłoń domowa ‘Jerseymac’

Jabłoń domowa 'Ligol'

Jabłoń domowa 'Ligol'

jabłoń 'Elise'

Jabłoń domowa 'Elise'

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Agrest ‘Czerwony Triumf’

Ribes uva-crispa ‘Czerwony Triumf’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, luźny
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

  • Agrest ‘Czerwony Triumf’
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opis:

Agrest ‘Czerwony Triumf' i to bardzo popularna i polecana do uprawy amatorskiej odmiana agrestu, niezawodna w plonowaniu – daje obfite plony. Krzew tej odmiany agrestu rośnie silnie, dorasta do 1–2 m wysokości, ma rozłożysty, luźny pokrój. Pędy krzewu są średniej grubości, proste lub łukowato wygięte przy wierzchołku, pokryte gęsto mocnymi kolcami.
Agrest ‘Czerwony Triumf’ kwitnie w kwietniu, a kwiaty są wytrzymałe na przymrozki. Roślina owocuje już w drugim roku po posadzeniu. Owoce pojawiają się od lipca, a dojrzałość zbiorczą osiągają w połowie sierpnia. Owoce są duże (15 g), o zmiennym kształcie (kuliste, owalne lub jajowate), silnie omszone. Niedojrzałe owoce są zielone, w miarę dojrzałości zmieniają kolor na ciemnoczerwony. Miąższ owoców jest żółtawy, soczysty, słodko-kwaśny, smaczny, mało aromatyczny, skórka gruba. Owoce dojrzewają niemal równocześnie, a dojrzałe jagody nie opadają i nie pękają – mogą pozostać kilka tygodni na krzewie nie tracąc smaku. Owoce nadają się do spożycia na surowo oraz na przetwory i wina.
Jesienią liście tej odmiany agrestu przebarwiają się na żółto lub czerwono, co czyni z krzewu jesienną ozdobę ogrodu.
Agrest ‘Czerwony Triumf’ jest niestety wrażliwy na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale za to wysoce mrozoodporny, dzięki czemu można go uprawiać w całej Polsce. Krzewy najlepiej sadzić na słonecznym stanowisku, gleba powinna być żyzna, próchniczna, umiarkowanie wilgotna o lekko kwaśnym pH.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.