Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

rokitnik

Rokitnik zwyczajny

jabłoń 'Jonagored Supra'

Jabłoń domowa 'Jonagored Supra'

Borówka brusznica

Borówka brusznica

Czereśnia 'Regina'

Czereśnia ‘Regina’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Agrest ‘Czerwony Triumf’

Ribes uva-crispa ‘Czerwony Triumf’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: luźny, rozłożysty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Agrest czerwony – krzew

Agrest ‘Czerwony Triumf' to bardzo popularna i polecana do uprawy amatorskiej odmiana agrestu, niezawodna w plonowaniu – daje obfite plony. Krzak agrestu tej odmiany agrestu rośnie silnie, dorasta do 1–2 m wysokości, ma rozłożysty, luźny pokrój. Pędy krzewu są średniej grubości, proste lub łukowato wygięte przy wierzchołku, pokryte gęsto mocnymi kolcami.

Agrest czerwony Triumph – owoce

Agrest ‘Czerwony Triumf owocuje już w drugim roku po posadzeniu. Owoce pojawiają się od lipca, a dojrzałość zbiorczą osiągają w połowie sierpnia. Owoc agrestu jest duży (15 g), o zmiennym kształcie (kuliste, owalne lub jajowate), silnie omszony. Niedojrzałe owoce są zielone, w miarę dojrzałości zmieniają kolor na ciemnoczerwony. Miąższ owoców jest żółtawy, soczysty, słodko-kwaśny, smaczny, mało aromatyczny, skórka gruba. Owoce dojrzewają niemal równocześnie, a dojrzałe jagody nie opadają i nie pękają – mogą pozostać kilka tygodni na krzewie nie tracąc smaku. Owoce nadają się do spożycia na surowo oraz na przetwory i wina.

>>Przeczytaj też: Uprawa agrestu. AGREST w przydomowym ogrodzie owocowym

Czerwony agrest w ogrodzie

Agrest ‘Czerwony Triumf’ kwitnie w kwietniu, a kwiaty są wytrzymałe na przymrozki. Jesienią liście tej odmiany agrestu przebarwiają się na żółto lub czerwono, co czyni z krzewu jesienną ozdobę ogrodu.

Agrest – uprawa

Agrest ‘Czerwony Triumf’ jest niestety wrażliwy na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale za to wysoce mrozoodporny, dzięki czemu można go uprawiać w całej Polsce. Agresty najlepiej sadzić na słonecznym stanowisku, gleba powinna być żyzna, próchniczna, umiarkowanie wilgotna o lekko kwaśnym pH.

>>Przeczytaj też o chorobach i szkodnikach agrestu

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.