Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Winorośl ‘Swenson Red’

Winorośl ‘Swenson Red’

Porzeczka czarna 'Ojebyn'

Porzeczka czarna ‘Ojebyn’

Jabłoń  domowa ‘Golden Delicious’

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious’

Jabłoń 'Jomured'

Jabłoń domowa ‘Jomured’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Agrest 'Biały Triumf'

Ribes uva-crispa `Biały Triumf`
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

  • Agrest 'Biały Triumf'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • DSC08239 agrest.jpg
    Fot: AnikaIC
Opis:

Agrest 'Biały Triumf' to jedna z najcenniejszych, najpopularniejszych i najstarszych odmian agrestu, znana także pod angielską nazwą 'White Smith'. Ta odmiana agrestu polecana jest zarówno do uprawy towarowej, jak i do sadzenia w ogrodach przydomowych (szczególnie formy szczepione na pniu).
Agrest 'Biały Triumf' jest najczęściej uprawianą odmianą agrestu w Polsce. Jest wrażliwy na amerykańskiego mączniaka agrestu i średnio wrażliwy na antraknozę liści, wymaga więc intensywnej ochrony chemicznej.
Agrest 'Biały Triumf' najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchnicznej, na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, osłoniętym od wiatru. Odmiana jest odporna na mróz jednak kwiaty mogą być uszkadzane przez majowe przymrozki.
Agrest 'Biały Triumf' charakteryzuje się silnym wzrostem i zwartym, kulistym pokrojem. Pędy są kolczaste, długie (do 2 m) i dość grube, lekko wygięte. Pędy jednoroczne mają barwę popielatą, a dwuletnie są ciemniejsze.
Agrest 'Biały Triumf' jest odmianą bardzo plenną i niezawodną w owocowaniu, średnio wczesną - owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca. Owoce są średnie lub duże, kuliste i owalne, nie opadają. Początkowo są jasnozielone, później zmieniają kolor na zielonożółty. Skórka jest cienka, omszona, z biało-zielonymi żyłkami. Owoce uważane są za bardzo smaczne, aromatyczne, słodko-kwaśne, wykorzystywane są do przetworów oraz spożywane na surowo.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.