Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Berberys Thunberga 'Natasza'

Berberys Thunberga 'Natasza' PBR

Róża ‘Persian Yellow’

Róża ‘Persian Yellow’

Kruszyna pospolita 'Fine Line'

Kruszyna pospolita 'Fine Line'

Bez koralowy

Bez koralowy

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zimokwiat wczesny

Chimonanthus praecox
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, krzewiasty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - III
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zimokwiat wczesny należy do rodziny kielichowcowatych (Calycanthaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Chinach. W wielu krajach, w tym w Polsce, jest uprawiany jako roślina ozdobna. Krzew dorasta do 2 m wysokości, rośnie wolno. Ma wzniesiony, rozłożysty pokrój. Z wyglądu przypomina nieco forsycję. Liście są jajowate o ostro zakończonych brzegach i szorstkiej powierzchni.
Zimokwiat wczesny kwitnie w stanie bezlistnym – od lutego do marca. Kwiaty są woskowate, zebrane w pęczki. Mają żółtą barwę (wewnętrzne, częściowo zakryte płatki są purpurowe), wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Owocem jest wydłużona, pękata torebka zawierająca kilka nasion.

Zimokwiat wczesny powinno się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Gatunek, ze względu na pochodzenie, w naszym klimacie nie jest całkowicie mrozoodporny. W ostre lub bezśnieżne zimy może przemarzać. Na okres zimowy warto zabezpieczyć go grubą warstwą ściółki i agrowłókniną (którą pod koniec zimy trzeba będzie zdjąć). Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża. Sadzonki najlepiej wysadzać późną wiosną. Po posadzeniu warto je przyciąć. Latem – w czasie suszy - roślinę zaleca się podlewać. W czasie sezonu wegetacyjnego można ją dokarmić nawozami wieloskładnikowymi.

Zimokwiat wczesny to oryginalny, niezbyt często spotykany krzew. Warto uprawiać go (szczególnie w cieplejszych rejonach Polski), gdyż dekoruje ogród w okresie zimowym lub wczesnowiosennym. Ze względu na przyjemny zapach kwiatów zimokwiat często sadzi się w pobliżu wejścia do ogrodu lub domu. Kwiaty są jadalne – wykorzystuje się je w ziołolecznictwie.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.