Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Skimia japońska 'Rubella'

Skimia japońska 'Rubella'

Magnolia gwiaździsta ‘Rosea’

Magnolia gwiaździsta ‘Rosea’

Krzewuszka ‘Eva Rathke’

Krzewuszka ‘Eva Rathke’

Szczodrzenica sitowata

Szczodrzenica sitowata

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wrzosiec krwisty

Erica carnea
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona, żółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wrzosiec krwisty pochodzi z obszarów górskich: z Alp i Apeninów. W Polsce jest bardzo popularny, zarówno sadzony w ogrodach, jak i jako roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz. Należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

>>Przeczytaj też: Wrzośce – rośliny podobne do wrzosów, ale kwitnące wiosną

Wrzosiec krwisty - opis

Wrzosiec krwisty to niewielka krzewinka o wzniesionym, z czasem dywanowym pokroju. W grupie tworzy zwarte kępy. Osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Pędy są cienkie i delikatne. Roślina jest zimozielona. Małe, igiełkowate, zielone lub żółte liście ułożone są po kilka w okółku.
Wrzosiec krwisty kwitnie od lutego do kwietnia. Zwisające kwiaty dzbankowatego kształtu są zebrane w grona. Mogą być białe, różowe lub fioletowe.
Roślina jest silnie miododajna, chętnie odwiedzają ja pszczoły.
Ciekawą odmianą jest 'Vivellii' – odmiana karłowa, o fioletowych, dużych kwiatach, chętnie wykorzystywana do ozdoby ogrodów i balkonów.

>>Przeczytaj też: WRZOŚCE przycinanie. Kiedy i jak przycinać wrzośce

Wrzosiec krwisty - warunki uprawy

Wrzosiec krwisty nie jest aż tak trudny w uprawie, jak inne wrzośce. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, z żyznym i przewiewnym podłożem. Nie zapominajmy o tym, aby gleba miała odczyn kwaśny oraz była umiarkowanie wilgotna. Roślina będzie rosła w miejscach półcienistych i w podłożu o odczynie obojętnym, ale wtedy nie możemy liczyć na obfite kwitnienie. Wrzosiec krwisty jest dość odporny na niskie temperatury. Sprawdzi się zarówno w uprawie w mieście, jak i poza nim.

Wrzosiec krwisty - pielęgnacja

Młode okazy wrzośca krwistego warto okrywać na zimę. W naszym klimacie wrzosiec dobrze zimuje, jednak młode rośliny zawsze są mniej wytrzymałe na niższe temperatury. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu naszej rabaty z wrzoścem. Ma on płytki system korzeniowy, który utrudnia mu pobierania wody z głębszych partii podłoża. Dość istotne jest cięcie wrzośców, które powinno się wykonywać co roku zaraz po przekwitnięciu. Dzięki temu roślina będzie się lepiej krzewić. Nie zwlekajmy długo z tym zabiegiem, roślina zawiązuje pąki kwiatowe jesienią.
Wrzośców uprawianych w doniczkach starajmy się nie stawiać blisko kaloryferów lub urządzeń, które szybko się nagrzewają. Ciepłe i suche powietrze prowadzi do usychania rośliny. Wrzosiec krwisty rozmnaża się przez sadzonki pędowe lub przez odkłady.

>>Przeczytaj też: Wrzosy i wrzośce: zabezpieczanie roślin przed zimą

Wrzosiec krwisty - zastosowanie

Wrzosiec krwisty idealne nadaje się na skalne rabaty. To doskonała roślina okrywowa. Najładniej prezentuje się w grupie, z czasem tworzy zwarte dywany. Obok wrzosów to podstawowa roślina na wrzosowiska. Doskonale prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych. Z racji tego, że można go uprawiać w doniczce może być ozdobą balkonu, tarasu czy parapetu w domu.

Poznaj inne wrzośce:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.