Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bez czarny ‘Pulverulenta’

Bez czarny ‘Pulverulenta’

Szczodrzenica sitowata

Szczodrzenica sitowata

Jaśminowiec bezwonny

Jaśminowiec bezwonny

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Wrzosiec delikatny

Erica gracilis
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: do 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wrzosiec delikatny to niewysoki krzew lub  krzewinka, należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Jego ojczyzną jest południowa Afryka, a głównie jej górzyste obszary w pobliżu wybrzeża Oceanu Indyjskiego, gdzie tworzy luźne krzewy, dorastające do 1 m wysokości. Na naturalnych stanowiskach swą siłę wzrostu wrzosiec delikatny zawdzięcza ciepłemu klimatowi oraz wilgotnym, ale przepuszczalnym glebom o odczynie kwaśnym i znacznej ilości próchnicy.

>>Przeczytaj też: Wrzośce – rośliny podobne do wrzosów, ale kwitnące wiosną

Wrzosiec - Erica gracilis

Wrzosiec delikatny w naszym, chłodniejszym klimacie to wolno rosnąca, karłowa krzewinka, o poduszkowatym pokroju, dorastająca do 35 cm wysokości i podobnej szerokości. Tworzy dość zwarte kępy wzniesionych pędów, pokrytych gęsto okółkami jasnozielonych, zimozielonych, igiełkowatych liści, długości 4 mm, których spodnią stronę pokrywają liczne włoski, które w naturalnym środowisku gromadzą wodę z mgły, często występującej w pobliżu oceanu. Dzwonkowate, intensywnie różowe, pojedyncze kwiaty, długości około 4 mm, złożone z czterech zrośniętych płatków korony, są zebrane na wierzchołkowych częściach pędów w kwiatostany typu grono.

W obrębie gatunku występują dwie odmiany botaniczne, różniące się terminem kwitnienia:

  • Erica gracilis var. hiemlis - kwitnąca na przełomie zimy i wiosny,
  • Erica gracilis var. autumnalis - kwitnąca jesienią, znacznie bardziej popularna w uprawie, to od niej wywodzi się znaczna większość odmian uprawnych, rozpowszechnionych na rynku europejskim, których termin kwitnienia różni się i rozpoczynając się już w sierpniu, a kończąc na przełomie października i listopada.

 

Wiosną, po kwitnieniu przekwitnięte kwiatostany należy przyciąć.

>>Przeczytaj też: WRZOŚCE przycinanie. Kiedy i jak przycinać wrzośce

Wrzośce uprawa i pielęgnacja

Wrzosiec delikatny najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych. Wymaga podłoża stale lekko wilgotnego i żyznego, z dużą domieszką próchnicy, o odczynie kwaśnym. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i zacisznych, o wysokiej wilgotności powietrza. Roślina wrażliwa na mróz, w naszym klimacie z reguły nie przeżywa zimy, jest więc stosowana zazwyczaj jako roślina sezonowa lub jednoroczna. Jeśli chcemy, aby przetrwała zimę, należy przenieść ją na ten czas do chłodnego (10-15 st.C), jasnego pomieszczenia, gdzie przezimuje. Często podejmowane są próby uprawy wrzośca delikatnego w domu, jako rośliny doniczkowej, ale ze względu na niską wilgotność powietrza i zbyt wysoką temperaturę zimą, roślina rzadko przeżywa w takich warunkach dłużej niż kilka tygodni.

>>Przeczytaj też: Wrzosy i wrzośce: zabezpieczanie roślin przed zimą

Wrzosiec delikatny rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych. Najlepiej ukorzeniają się rozgałęzione sadzonki wierzchołkowe i śródpędowe, z których usuwamy liście z dolnego fragmentu pędu, o długości około 0,5 cm. Najlepiej ukorzeniają się sadzonki , które po pobraniu  były przechowywane w temperaturze 2 st.C, przez kilkanaście dni (do 6 tygodni). Sadzonki sadzimy w podłożu z torfu wysokiego, przy wysokiej wilgotności powietrza (np. pod tunelem foliowym). Takie ukorzenianie trwa około 1 miesiąca.

Wrzośce w ogrodzie i w domu

Wrzosiec delikatny to doskonała roślina do ogrodów przydomowych, skalnych i wrzosowiskowych oraz do założeń naturalistycznych. Świetnie sprawdzi się również w kompozycjach roślinnych na rabatach, w pojemnikach i jako jesienna roślina balkonowa.

Poznaj inne wrzośce:

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.