Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Rokitnik zwyczajny ‘Hikul’

Rokitnik zwyczajny ‘Hikul’

Berberys Thunberga ‘Maria’

Berberys Thunberga ‘Maria’

Różanecznik 'Blutopia'

Różanecznik 'Blutopia'

Aukuba japońska

Aukuba japońska

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Wrzos pospolity

Calluna vulgaris
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 15 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VIII - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wrzos pospolity, to zimozielona krzewinka o częściowo zdrewniałych pędach, która występuje dziko w Europie i Azji Mniejszej. W Polsce rośnie pospolicie w słonecznych, suchych lasach, na polanach i porębach. Wrzos jest bardzo tolerancyjny co do żyzności i wilgotności gleby (rośnie na piaskach i na bagnach), pod warunkiem że ma ona kwaśny odczyn. W uprawie ogrodowej najlepiej czuje się w masie, posadzony na znacznej powierzchni, bo wtedy wytwarza specyficzny, niepowtarzalny mikroklimat.

Należy zapewnić mu dość żyzne i przepuszczalne podłoże o pH 4,5-5,5 (warto kupić specjalne podłoże wrzosowe). Ze względu na późne kwitnienie jest cenną rośliną miododajną. Powstało bardzo wiele ogrodowych odmian wrzosu - o kwiatach białych, jasno- i ciemnoróżowych, karminowych, a także żółtych. Są też odmiany żółtolistne. (as)

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.