Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bez koralowy

Bez koralowy

Pigwowiec okazały

Pigwowiec okazały

Oczar omszony

Oczar omszony

Berberys Thunberga 'Natasza'

Berberys Thunberga 'Natasza' PBR

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wawrzyn szlachetny

Laurus nobilis
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty, lekko wzniesiony
Wysokość: do 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wawrzyn szlachetny jest to krzew, który pochodzi z Basenu Morza Śródziemnego - występuje w Europie Południowej (Grecja, Włochy, Chorwacja, Francja, Słowenia), Afryce Północnej (Algieria, Tunezja) i Azji Zachodniej (Cypr, Turcja, Izrael). W Polsce roślina jest głównie uprawiana w doniczce. Należy do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Potocznie liście wawrzynu nazywane są liśćmi laurowymi lub liśćmi bobkowymi.

Wawrzyn szlachetny - opis

Wawrzyn szlachetny to roślina wieloletnia o zwartym, pionowym pokroju. Przyjmuje postać krzewu lub niewielkiego drzewa. Może dorastać nawet do 10 m wysokości, jednak w naszym klimacie to rzadkość. Najbardziej charakterystyczne są liście wawrzynu - lancetowate, ostro zakończone, o falistych brzegach, skórzaste i sztywne, po przecięciu wydają charakterystyczny zapach. Liście wawrzynu szlachetnego są jadalne, dzięki temu często wykorzystywane są w gastronomii. Zrywa się je jesienią, co dwa lata. Suszone można długo przechowywać, gdyż nie tracą swoich wartości użytkowych.
Kwiaty u wawrzynu pojawiają się najczęściej w marcu lub kwietniu. Są niewielkie, żółtego koloru, wyrastają w pachwinach liści. Owocem jest owalna jagoda.
W starożytnej Grecji wierzono, że wawrzyn to boskie drzewo, symbol zwycięstwa i triumfu. Wieńce dla zwycięzców olimpiad były robione właśnie z wawrzynu szlachetnego.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogródek ziołowy. Zioła w ogrodzie - poradnik

Wawrzyn szlachetny - warunki uprawy

W Polsce ze względu na klimat uprawa wawrzynu szlachetnego możliwa jest tylko w pojemniku. Roślina preferuje stanowisko ciepłe i słoneczne. Wymaga gleby żyznej, przewiewnej i stale wilgotnej. Idealne do uprawy będzie dla niej mieszkanie, szklarnia czy oranżeria. Na okres letni można ją wynosić na zewnątrz, jednak należy pamiętać, że powinno być to miejsce ciepłe, słoneczne i zaciszne. Roślina źle znosi przeciągi, zwłaszcza przy udziale zimnego powietrza. Nie toleruje długich spadków temperatury poniżej zera.

>>Przeczytaj też: Balkon i parapet w domu to dobre miejsca do uprawy ziół

Wawrzyn szlachetny - pielęgnacja

Jeżeli zapewnimy wawrzynowi odpowiednie warunki uprawy, to zabiegi pielęgnacyjne będą tylko uzupełnieniem. Krzew należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie letnim. Zimą podlewanie powinno być zmniejszone o połowę. Pamiętajmy o tym, aby pomieszczenie, w którym trzymamy wawrzyn było regularnie wietrzone. Warto co dwa lata zmieniać podłoże w pojemniku.
Aby roślina bujniej rosła, co dwa tygodnie - od wiosny do końca lata, należy wzmacniać ją płynnym nawozem wieloskładnikowym. Wawrzyn dość dobrze znosi cięcie, zalecane jest jego przycinanie pod koniec zimy.

Wawrzyn szlachetny - zastosowanie

W tych miejscach na świecie, gdzie można wawrzyn szlachetny uprawiać w gruncie, idealnie sprawdza się jako roślina na żywopłot, czy też krzew wokół rabaty bylinowej. W Polsce zastosowanie znajduje jako roślina doniczkowa do pomieszczeń. Nie dość, że bardzo ładnie się prezentuje, to jeszcze jego wartości smakowe można wykorzystać w kuchni.

Znane są także lecznicze właściwości wawrzynu. Pomaga w zmniejszaniu bóli reumatycznych, opuchlizn. Płukanki z liści laurowych wykorzystywane są w leczeniu łupieżu. Gałązki krzewu często wykorzystywane są w bukieciarstwie do uzupełniania aranżacji florystycznych.

Poznaj inne rośliny przyprawowe:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.