Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kiścień 'Curly Red'

Kiścień 'Curly Red'

Kalina hordowina 'Aureum'

Kalina hordowina 'Aureum'

Różanecznik 'Jonathan Shaw'

Różanecznik 'Jonathan Shaw'

Róża 'Masquerade'

Róża 'Masquerade'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Trzmielina pospolita = europejska

Euonymus europaeus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, rozłożysty
Wysokość: 2 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: jasnozielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzmielina pospolita to krzew liściasty z rodziny dławiszowatych (Celastraceae), pospolicie występujący w całej Polsce. Dorasta do 2–4 m wysokości. Tworzy dość luźną koronę. Ma zielone, sztywne pędy, pokryte cienkimi listwami korkowymi. Liście są eliptyczne, zaostrzone, mają 3–8 cm długości. Jesienią przebarwiają się na czerwono.
Trzmielina pospolita kwitnie w maju. Jasnozielone kwiaty są drobne i niepozorne, zebrane po 3–7 na szczytach pędów w baldachogrona. We wrześniu–październiku z kwiatów powstają bardzo dekoracyjne, oryginalne różowo-karminowe owoce – torebki, zbudowane z czterech komór, które po jakimś czasie pękają ukazując nasiona w pomarańczowych osnówkach. Owoce utrzymują się na krzewie długo po opadnięciu liści – czasem nawet do późnej zimy.

Uwaga! Wszystkie części trzmieliny pospolitej są silnie trujące – najbardziej niebezpieczne są owoce (za dawkę śmiertelną dla dorosłego człowieka uważa się 35 owoców)!

>>Przeczytaj też: Trzmieliny – rośliny o dekoracyjnych liściach i owocach

Trzmielina pospolita - warunki uprawy

Krzew wymaga gleb żyznych i próchnicznych, dostatecznie wilgotnych. Równie dobrze jak na stanowisku słonecznym radzi sobie w półcieniu, a nawet w miejscach mocno zacienionych, choć tylko te egzemplarze, które rosną w słońcu będą obficie owocować.
Roślina jest odporna na mróz.

Trzmielina pospolita - pielęgnacja

Trzmielinę pospolitą najlepiej sadzić jesienią, choć można także wiosną (pamiętając o regularnym podlewaniu nowo posadzonych krzewów). Przed sadzeniem dobrze wymieszać podłoże z przefermentowanym kompostem. Krzewy należy sadzić na taką samą głębokość, na jakiej rosły w szkółce.

Aby pobudzić roślinę do krzewienia, warto raz na kilka lat - wiosną - silnie ją przyciąć, usuwając najstarsze pędy i prześwietlając krzew. Trzmielinę przycina się też, by ograniczyć jej wzrost, szczególnie wtedy, gdy jest posadzona w pobliżu innych roślin (z czasem może je zasłaniać). Po silnym cięciu warto roślinę zasilić wieloskładnikowym nawozem. Raz na dwa lata warto rozłożyć pod roślinami obornik.

Trzmielina pospolita - rozmnażanie

Trzmielinę europejską rozmnaża się przez nasiona, które zbiera się późną jesienią i poddaje zabiegowi stratyfikacji przez kilka miesięcy, a wiosną wysiewa wprost do gruntu. Roślinę można też rozmnażać latem przez sadzonki półzdrewniałe i jesienią przez sadzonki zdrewniałe.

Trzmielina pospolita - zastosowanie

Ze względu na to, że roślina dobrze znosi cięcie, można z niej tworzyć formowane żywopłoty. Można ją sadzić w ogrodzie w grupach bądź pojedynczo.

Poznaj inne trzmieliny:

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.