Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Azalia wielkokwiatowa 'Irene Koster'

Azalia wielkokwiatowa 'Irene Koster'

hortensja drzewiasta 'Hayes Starburst'

Hortensja drzewiasta 'Hayes Starburst'

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta

Dereń rozłogowy 'Kelseyi'

Dereń rozłogowy 'Kelseyi'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Trzmielina japońska 'Marieke'

Euonymus japonicus 'Marieke'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, krzewiasty
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielono-żółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzmielina japońska 'Marieke' to krzew liściasty z rodziny dławiszowatych (Celastraceae). W środowisku naturalnym występuje w Chinach i Japonii. Trzmielina japońska 'Marieke' to wolno rosnąca, zwarta, kompaktowa odmiana. Osiąga 40-80 cm wysokości. Ma grube, lancetowate liście o jasnozielonej barwie, z żółtymi obrzeżami. W dobrych warunkach może zakwitnąć. Kwiaty są jednak drobne, białe i nie mają walorów dekoracyjnych. Owoce są okrągłe, czerwone – rzadko widuje się je na roślinach uprawianych w polskim klimacie.

Trzmielinę japońską 'Marieke' powinno się uprawiać na stanowiskach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru. Chociaż uchodzi za odmianę mrozoodporną, w bezśnieżne zimy może przemarzać. Późną jesienią wokół krzewów warto usypać grubą warstwę ściółki. Można także zamontować w pobliżu ścianę osłonową lub okryć roślinę materiałem przepuszczającym powietrze. Trzmielina japońska 'Marieke' toleruje różne typy gleb. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne i niezbyt ciężkie. Sadzonki najlepiej sadzić do gruntu wiosną – wtedy maleje ryzyko przemarznięcia. Trzmielinę powinno się regularnie podlewać (w czasie suszy oraz zimą). Od kwietnia zaleca się stosować nawozy wieloskładnikowe. Krzew dobrze reaguje na cięcie. Zabieg przeprowadza się w okresie wiosennym.

Trzmielina japońska 'Marieke' może być ozdobą zarówno ogrodu, jak i balkonu czy tarasu (nadaje się do uprawy w pojemnikach). Często sadzi się ją na rabatach w kompozycji z bylinami. Nadaje się również na skalniaki i do tworzenia obwódek. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach przed nadejściem mrozów powinny być przeniesione do chłodnego pomieszczenia. Zimozielone pędy nadają się do kompozycji florystycznych.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.