Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dereń świdwa ‘Compressa’

Dereń świdwa ‘Compressa’

Skimia japońska 'Magic Marlot'

Skimia japońska 'Magic Marlot'

Enkiant dzwonkowaty

Enkiant dzwonkowaty

Kolcowój chiński

Kolcowój chiński

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Trzmielina Fortune'a

Euonymus fortunei
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, krzaczasty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białozielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzmielina Fortune'a swoje korzenie ma w Azji - w Chinach, Korei i Japonii. Do Europy, w tym do Polski, trafiła w XIX wieku, i jest uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny dławiszowatych (Celastraceae).

>>Przeczytaj też: Trzmieliny – rośliny o dekoracyjnych liściach i owocach

Trzmielina Fortune'a - opis

Trzmielina Fortune'a jest to niski, ale gęsty krzew o zwartym, płożącym pokroju. Zazwyczaj roślina nie gubi liści na zimę  - jest zimozielona. Najczęściej osiąga od 30 do 50 cm wysokości, jednak zdarzają się nawet okazy kilkumetrowe. Trzmielina ma zdolność wytwarzania korzeni przybyszowych, z których wyrastają nowe pędy, co powoduje szybkie rozstanie się rośliny na boki.
Pędy trzmieliny Fortune'a są dość giętkie, liście małe, jajowate, skórzaste, ciemnozielone z żółtą nierównomierną oblamówką wokół blaszki - sprawia to, że roślina jest bardzo dekoracyjne i chętnie wykorzystywana w ogrodzie. Okres kwitnienia przypada latem, przeważnie w lipcu, choć w naszym klimacie trzmielina Fortune'a zakwita rzadko. Kwiaty nie stanowią dużej ozdoby, są niewielkie, zebrane w kwiatostany. Owocem jest torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona w pomarańczowych otoczkach. Owoce można spotkać wyłącznie na okazach dorosłych.

Trzmielina Fortune'a - warunki uprawy i pielęgnacja

Trzmielina Fortune'a najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, choć poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze jeśli podłoże jest żyzne, o dużej zwartości próchnicy, delikatnie wilgotne. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego w bezśnieżne zimy może przemarzać. Roślina jest za to odporna na zanieczyszczenia powietrza.

Pielęgnując trzmielinę dbajmy o to, aby podłoże było w miarę wilgotne. Nawet tuż przed zimą roślinę należy obficie podlewać. Wiosną dobrze jest przyciąć młode pędy - zabieg ten wpłynie korzystnie na rozkrzewienie się krzewu. Dobrze działa nawożenie mineralne (nawozami wieloskładnikowymi) i organiczne (kompostem).
Trzmielinę Fortune'a rozmnaża się przez sadzonki pędowe oraz odrosty korzeniowe. Jednak najczęściej zakupuje się już gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych.

Trzmielina Fortune'a - zastosowanie

Trzmielina Fortune'a bardzo często wykorzystywana jest w zieleni miejskiej - w parkach czy na skwerach będzie dobrym tłem dla innych, niższych roślin. Dość szybko się rozrasta. Możemy prowadzić ją na kratce, po której będzie się mogła wspinać, zakrywając mało atrakcyjne miejsce w ogrodzie. Uznawana jest również za roślinę zadarniającą i okrywową. Z powodzeniem można ją uprawiać również w pojemnikach.

Poznaj inne trzmieliny:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.