Tawuła wierzbolistna - Spiraea salicifolia

2022-05-31 13:05

Tawuła wierzbolistna to jeden z mniej popularnych gatunków tawuł. Występuje  w środkowej i zachodniej Europie oraz na Syberii i Dalekim Wschodzie. W Polsce można ją spotkać nawet w stanie dzikim w Sandomierskim, Lubelskim oraz w Beskidzie Niskim. Rzadko uprawiana w ogrodach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Tawuła wierzbolistna
Autor: www.thinkstockphotos.com Tawuła wierzbolistna

Spis treści

  1. Tawuła wierzbolistna - opis
  2. Tawuła wierzbolistna - warunki uprawy
  3. Tawuła wierzbolistna - pielęgnacja
  4. Tawuła wierzbolistna - zastosowanie

Tawuła wierzbolistna - opis

Tawuła wierzbolistna to wieloletni krzew o pokroju wzniesionym, wyprostowany, z czasem staje się rozłożysty. Osiąga od 1 do 2 m wysokości. Pędy są sztywne, obłe, lekko kanciaste w kolorze żółtobrązowym. Zielone, podłużnie lancetowate i ostro piłkowane liście są zaostrzone na końcu. Niektóre odmiany mają delikatne orzęsienie na liściach. Okres kwitnienia przypada od maja aż do sierpnia. Kwiaty są bardzo drobne, różowe, zebrane na szczytach pędów w zwarte, walcowate lub stożkowate wiechy. Z daleka tworzą wrażenie delikatnego puchu. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się owoce (mieszki). Ciekawą odmianą jest kwitnąca na biało ‘Alba’, która  jest bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza, w związku z tym polecana do uprawy w środowisku typowo miejskim.

Tawuła wierzbolistna - warunki uprawy

Tawuła wierzbolistna jest łatwa w uprawie, odnajdzie się zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. Preferuje glebę, żyzną, próchniczą i przepuszczalną, najlepiej stale wilgotną. Nawet miejsca lekko podmokłe sprzyjają uprawie tawuły wierzbolistnej, pH gleby powinno oscylować w granicy obojętnego. Krótkie okresy suszy nie są dla niej straszne, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Tawuła wierzbolistna - pielęgnacja

Tawułę wierzbolistną należy przez cały okres wegetacji umiarkowanie podlewać. Dobrze reaguje na cięcie, które należy wykonywać wiosną. Nie przeszkadza to w kwitnieniu, gdyż roślina zawiązuje kwiaty na pędach tegorocznych. Po przekwitnięciu należy usunąć stare kwiaty. Tawułę tę rozmnaża się przez podziemne rozłogi, a także przez półzdrewniałe sadzonki pędowe. Można ją rozmnażać przez nasiona, jednak jest to sposób najmniej popularny.

Tawuła wierzbolistna - zastosowanie

Tawuła wierzbolistna bardzo dobrze sprawdza się w dużych ogrodach. Można z niej tworzyć szpalery i żywopłoty, ponieważ bardzo szybko się rozrasta i zagęszcza. Nie poleca się jej do bardzo małych założeń, gdyż jest ekspansywna i można stracić nad nią kontrolę. Idealnie sprawdzi się do ogrodów z podłożem bagiennym, do zieleni miejskiej czy do ogrodów przydomowych. Daje ogrodowi naturalny, lekki charakter. Zarówno w grupie, jak i posadzona jako soliter, przykuwa uwagę w okresie kwitnienia.

Poznaj inne tawuły:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony