Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tawuła Billarda

Spiraea billardii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawuła Billarda prawdopodobnie pochodzi z Japonii. Jest mieszańcem tawuły Duglasa oraz tawuły wierzbolistnej. Należy do rodziny różowate (Rosaceae).

Tawuła Billarda - opis

Tawuła Billarda to krzew liściasty o wyprostowanym pokroju, po czasie tworzy zgrabny zwarty krzew. Roślina produkuje odrosty, tworząc zarośla. Osiąga od 1 do 2 m wysokości. Liście są ciemnozielone, owalne i lekko ząbkowane.
Tawuła Billarda kwitnie od czerwca do lipca. Kubkowate, purpurowe lub różowe kwiaty (w zależności od ilości słońca, które dociera do rośliny) zebrane są w wiechowate kwiatostany, które mogą dorastać nawet do 20 cm długości. Tawuła Billarda wytwarza wyłącznie kwiaty płonne, roślina nie tworzy nasion.
Ciekawa odmiana to 'Triumphans' o kwiatach intensywnie purpurowych, których wiechy mają kształt szerokiego stożka.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Tawuła Billarda - warunki uprawy

Tawuła Billarda nie jest rośliną wymagającą w uprawie, dlatego polecana jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe, o podłożu dość żyznym, umiarkowanie wilgotnym i przewiewnym. Nie ma konkretnych preferencji co do pH gleby. Roślina jest odporna na warunki miejskie, czyli na zanieczyszczenie powietrza przez dymy i pyły. Jest dość odporna na niskie temperatury, poradzi sobie bez problemu w naszym klimacie. Nie jest też wrażliwa na długotrwałe susze.

Tawuła Billarda - pielęgnacja

Tawuła Billarda nie wymaga praktycznie żadnej specjalistycznej pielęgnacji. Krzew należy podlewać umiarkowanie. Należy dopilnować, aby inne rośliny nie zarastały tawuły i nie zakłócały jej wzrostu. Zalecane jest wiosenne cięcie - nawet dość intensywne oraz przycinanie po kwitnieniu (stymuluje tworzenie nowych kwiatów). Tawuła Billarda rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie - przez sadzonki zielne.

Tawuła Billarda - zastosowanie

Tawuła Billarda to bardzo dekoracyjny krzew. Dzięki intensywnemu kwitnieniu latem jest chętnie wykorzystywany w zieleni miejskiej: na szpalery czy żywopłoty. Dobrze prezentuje się w grupach, warto go eksponować w widocznym miejscu.

>>Przeczytaj też: Żywopłoty nieformowane. Rośliny na żywopłot nieformowany i cięcie żywopłotu

Poznaj inne tawuły:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.