Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

hortensja drzewiasta SPIRIT 'Invincibelle'

Hortensja drzewiasta SPIRIT 'Invincibelle'

Karagana syberyjska 'Pendula'

Karagana syberyjska 'Pendula'

Amorfa krzewiasta

Amorfa krzewiasta

Kolcolist zachodni

Kolcolist zachodni

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tawuła Billarda

Spiraea billardii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawuła Billarda prawdopodobnie pochodzi z Japonii. Jest mieszańcem tawuły Duglasa oraz tawuły wierzbolistnej. Należy do rodziny różowate (Rosaceae).

Tawuła Billarda - opis

Tawuła Billarda to krzew liściasty o wyprostowanym pokroju, po czasie tworzy zgrabny zwarty krzew. Roślina produkuje odrosty, tworząc zarośla. Osiąga od 1 do 2 m wysokości. Liście są ciemnozielone, owalne i lekko ząbkowane.
Tawuła Billarda kwitnie od czerwca do lipca. Kubkowate, purpurowe lub różowe kwiaty (w zależności od ilości słońca, które dociera do rośliny) zebrane są w wiechowate kwiatostany, które mogą dorastać nawet do 20 cm długości. Tawuła Billarda wytwarza wyłącznie kwiaty płonne, roślina nie tworzy nasion.
Ciekawa odmiana to 'Triumphans' o kwiatach intensywnie purpurowych, których wiechy mają kształt szerokiego stożka.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Tawuła Billarda - warunki uprawy

Tawuła Billarda nie jest rośliną wymagającą w uprawie, dlatego polecana jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe, o podłożu dość żyznym, umiarkowanie wilgotnym i przewiewnym. Nie ma konkretnych preferencji co do pH gleby. Roślina jest odporna na warunki miejskie, czyli na zanieczyszczenie powietrza przez dymy i pyły. Jest dość odporna na niskie temperatury, poradzi sobie bez problemu w naszym klimacie. Nie jest też wrażliwa na długotrwałe susze.

Tawuła Billarda - pielęgnacja

Tawuła Billarda nie wymaga praktycznie żadnej specjalistycznej pielęgnacji. Krzew należy podlewać umiarkowanie. Należy dopilnować, aby inne rośliny nie zarastały tawuły i nie zakłócały jej wzrostu. Zalecane jest wiosenne cięcie - nawet dość intensywne oraz przycinanie po kwitnieniu (stymuluje tworzenie nowych kwiatów). Tawuła Billarda rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie - przez sadzonki zielne.

Tawuła Billarda - zastosowanie

Tawuła Billarda to bardzo dekoracyjny krzew. Dzięki intensywnemu kwitnieniu latem jest chętnie wykorzystywany w zieleni miejskiej: na szpalery czy żywopłoty. Dobrze prezentuje się w grupach, warto go eksponować w widocznym miejscu.

>>Przeczytaj też: Żywopłoty nieformowane. Rośliny na żywopłot nieformowany i cięcie żywopłotu

Poznaj inne tawuły:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.