Tamaryszek francuski - Tamarix gallica

2022-05-19 12:14

Tamaryszek francuski to krzew liściasty z rodziny tamaryszkowatych (Tamaricaceae), pochodzi z zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego (Francja, Włochy, Hiszpania), gdzie rośnie na naturalnych siedliskach. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako niewybredna roślina ogrodowa o różnych zastosowaniach.

Tamaryszek francuski
Autor: GettyImages Tamaryszek francuski

Spis treści

  1. Tamaryszek francuski- opis
  2. Tamaryszek francuski - kwitnienie
  3. Tamaryszek francuski - uprawa i pielęgnacja
  4. Tamaryszek francuski - zastosowanie

Tamaryszek francuski- opis

Tamaryszek francuski w Polskich warunkach klimatycznych osiąga 2–3 m wysokości (w swej ojczyźnie 6–10 m) i podobną średnicę korony. Zwykle roślina wytwarza krótki, nieforemny pień i szeroką, nieregularną, ażurową koronę, zbudowaną z licznych, cienkich, wyprostowanych, rózgowatych pędów, początkowo zielonych, z czasem drewniejących i pokrywających się brązową korą.Liście są bardzo drobne, silnie zredukowane, łuskowate, gęsto, dachówkowato osadzone na pędach, zielone lub szarozielone, na zimę opadają.

Tamaryszek francuski - kwitnienie

Tamaryszek francuski kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty wyrastają na końcach tegorocznych pędów, są zebrane w duże, wiechowate kwiatostany złożone z licznych, wąskich, kłosowatych gron długości 3–5 cm. Kwiaty są bardzo drobne, obupłciowe, różowe, zbudowane z 5 płatków opadających po przekwitnięciu. Liczne pręciki są często połączone u nasady niewielkim pierścieniem, który pełni rolę miodnika. Słupek jest jeden, z pięciodzielnym znamieniem. Po zapyleniu przez owady i zapłodnieniu, wykształcają się liczne, pękające po dojrzeniu torebki nasienne wypełnione wieloma, bardzo drobnymi nasionami, opatrzonymi pęczkiem włosków.

Tamaryszek francuski - uprawa i pielęgnacja

Tamaryszek francuski ma niewielkie wymagania glebowe: urośnie w zasadzie na każdej, średnio żyznej glebie ogrodowej, ale najlepsza dla niego jest gleba lekka i przepuszczalna o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub zasadowym. Roślina wytwarza głęboko sięgający system korzeniowy, dzięki czemu jest odporna na dłuższe okresy suszy. Znosi także zasolenie gleby i zanieczyszczenia powietrza. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach silnie nasłonecznionych lub lekko półcienistych (choć tam kwitnienie będzie mniej obfite). W Polskich warunkach klimatycznych nie jest całkowicie odporna na mróz, dlatego wymaga stanowisk ciepłych i zacisznych, osłoniętych od mroźnych, zimowych wiatrów. Mimo to w szczególnie mroźne zimy może przemarzać, ale wiosną – nawet po silnym przemarznięciu pędów – dość silnie odbija. Szczególnie wrażliwe na mrozy są młode rośliny. 

Tamaryszek francuski nie lubi przesadzania, doskonale za to znosi ciecie. Co roku, wczesną wiosną, należy wyciąć u nasady wszystkie pędy przemarznięte, uszkodzone lub chore, a pozostałe skrócić, aby krzew silnie się zagęścił i obficiej kwitł.

Tamaryszek francuski - zastosowanie

Tamaryszek francuski można sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk w luźnych grupach na dużych, wolnych przestrzeniach, na dużych rabatach, w szpalerach i żywopłotach (formowanych i nieformowanych). Doskonale sprawdza się w cieplejszych rejonach naszego kraju do tworzenia pasów zieleni przy ruchliwych ulicach. Świetnie nadaje się na suche, słoneczne zbocza, a nawet do umacniania wydm oraz do rekultywacji miejsc silnie zasolonych i zanieczyszczonych. Nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych, jak i do zieleni miejskiej czy osiedlowej oraz parków.Tamaryszek francuski rozmnaża się wegetatywnie, przez zdrewniałe sadzonki pędowe, pobierane latem, które doskonale się ukorzeniają.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój nieregularny