Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Głogownik

Głogownik

Pęcherznica kalinolistna 'Dart's Gold'

Pęcherznica kalinolistna 'Dart's Gold'

róża pomarszczona 'Hansa'

Róża pomarszczona 'Hansa'

Tawuła wczesna

Tawuła wczesna

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Tamaryszek czteropręcikowy = tamaryszek drobnokwiatowy

Tamarix tetrandra = Tamarix parviflora
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzewiasty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tamaryszek czteropręcikowy (tamaryszek drobnokwiatowy) jest jednym z najpopularniejszych tamaryszków uprawianych w Polsce. W swojej ojczyźnie (m.in. Turcja, Kreta) może dorastać nawet do 3-4 m wysokości, ale w naszym klimacie nie przekracza zwykle 2 m wysokości.

 

Tamaryszek drobnokwiatowy (tamaryszek czteropręcikowy) opis

Tamaryszek drobnokwiatowy jest rozłożystym, luźnym krzewem, którego wiotkie, cienkie gałązki nieregularnie się ze sobą przeplatają, a całe pędy łukowato przewieszają na zewnątrz lub nawet pokładają na ziemi. W sezonie tamaryszek pokrywa się mnóstwem niewielkich, niemal igiełkowych, zielonych liści i tworzy rodzaj delikatnej, ażurowej zasłony. Jesienią liście tamaryszka zmieniają barwę na żółtą i przed zimą opadają (czasami razem z najcieńszymi gałązkami). Największym walorem dekoracyjnym tamaryszka drobnokwiatowego są jego maleńkie, różowe kwiatki, zebrane w niewielkie grona (po przekwitnieniu pozostają na krzewie). Kiedy wczesną wiosną (kwiecień-maj, czasem czerwiec) pojawiają się licznie na ubiegłorocznych pędach, krzew przypomina różową, zwiewną chmurę i wygląda bardzo malowniczo.

 

>>Przeczytaj też: Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany

 

Tamaryszek uprawa

 

Tamaryszek drobnokwiatowy nie jest gatunkiem trudnym w uprawie, jednak ma pewne wymagania. Przede wszystkim wymaga miejsca słonecznego, gdyż w cieniu źle rośnie i słabo kwitnie. Nie lubi również przesadzania, dlatego należy od razu posadzić go na miejscu stałym. Tamaryszek jest natomiast mało wymagający w stosunku do podłoża, gdyż całkiem dobrze rośnie nawet na słabej, lekkiej i suchej glebie. Dobrze też znosi zasolenie podłoża.

Poznaj też tamaryszek francuski

 

Tamaryszek rozmnażanie

Tamaryszek drobnokwiatowy najlepiej rozmnażać przez nasiona lub za pomocą sadzonek pędowych (zarówno zdrewniałych jak i zielnych). W razie potrzeby dorosłe krzewy można przycinać (po kwitnieniu), korygując w ten sposób ich zbyt luźny pokrój.

 

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.