Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna

Bażyna czarna 'Bernstein'

Bażyna czarna 'Bernstein'

Skimia japońska

Skimia japońska

Szczodrzenica sitowata

Szczodrzenica sitowata

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Świdośliwa kanadyjska (Lamarcka)

Amelanchier lamarckii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 5 m - 8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Świdośliwa kanadyjska to krzew lub niewielkie drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Ma ładny pokrój, jego korona często osadzona jest na kilku pniach. Białe kwiaty (bardzo liczne) rozwijają się wczesną wiosną przed pojawieniem się liści. Latem na gałęziach dojrzewają owoce – początkowo są czerwone, później robią się prawie czarne. Są jadalne, soczyste i słodkie. Znaczenie dekoracyjne mają również liście. Najładniejsze są wiosną, kiedy gęsto pokrywają je białe włoski, oraz jesienią, gdy przybierają żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę.

Świdośliwa kanadyjska najlepiej rośnie w próchnicznej i przepuszczalnej ziemi, ale poradzi sobie także w gorszym podłożu. Jest bardzo wytrzymała na mróz, dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.