Skimia japońska 'Rubella' - Skimmia japonica 'Rubella'

2021-04-16 14:00

Skimia japońska 'Rubella' to krzew należący do rodziny rutowatych (Rutaceae). Odmiana ta jest niezwykle dekoracyjną formą męską, która została doceniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society), które przyznalo jej  nagrodę Award of Garden Merit.

Skimia japońska 'Rubella'
Autor: GettyImages Skimia japońska 'Rubella'

Skimia japońska 'Rubella' ma typowo krzaczasty, najczęściej jajowaty lub płaskokulisty, zwarty pokrój i osiąga średnicę 75cm. Jej skórzaste, zimozielone liście są zebrane w okółki na końcach pędów. Są pojedyncze, lancetowate lub jajowate, całobrzegie, o długości 6-12cm. Blaszki liściowe są ciemnozielone na wierzchniej stronie, na spodniej jaśniejsze, matowe. W szczególnie ostre i surowe zimy mogą przemarzać, wówczas bieleją i opadają. Gwiazdkowate, drobne (6-15 mm średnicy), różowawe, najczęściej 4-krotne kwiaty zebrane są w zwarte grona, na szczytach czerwonawo zabarwionych pędów kwiatostanowych. Już jesienią krzewy zawiązują zielonkawe pąki kwiatowe, które zimą stają się intensywnie purpurowe. Od marca do maja rozwijają się intensywnie, przyjemnie pachnące kwiaty. Cała roślina jest trująca.

Skimia japońska najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych, o odczynie kwaśnym, pH 3,5 do 4,0. Wymaga ciepłych, zacisznych miejsc, osłoniętych od palącego, ostrego słońca oraz wiatrów. Najlepiej rośnie w półcieniu, ostre słońce może powodować poparzenia i/lub żółknięcie liści. W cieniu daje sobie radę równie dobrze, ale jeśli do roślin dociera zbyt mało słońca – słabiej rosną i kwitną. Żółknięcie liści może również alarmować nas o zbyt małej kwasowości podłoża. W szczególnie suchych momentach w roku oraz przez pierwsze kilka tygodni po posadzeniu roślinę należy podlewać, nie znosi bowiem suszy. Skimia nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego, szczególnie przez kilka pierwszych lat po posadzeniu warto ją zabezpieczać przed mrozem okrywając rośliny agrowłókniną lub stroiszem. Szczególnie niebezpieczne jest dla niej ostre zimowe słońce.Jeśli mimo wszystko szczytowe partie krzewu przemarzną – należy je przyciąć wiosną, a roślina powinna się odnowić.

Skimia japońska doskonale sprawdzi się jako roślina na zaciszne rabaty z roślinami wrzosowatymi (azalie, rododendrony, wrzosy, wrzośce, pierisy). Szczególnie polecana jest do sadzenia pod koronami drzew i pod krzewami. Świetnie nadaje się również do ogrodów w stylu orientalnym. Doskonale nadaje sie również do pojemników (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia przed mrozem), które, ewentualnie, (jeśli zima jest wyjątkowo mroźna) możemy na czas najsilniejszych mrozów przenieść np. do chłodnego, oświetlonego garażu.

Skimia japońska rozmnaża się przez półzdrewniałe sadzonki, ale ich ukorzenianie bywa dość kłopotliwe i może być długotrwałe.

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój płaskokulisty
Wysokość do 75 cm
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy