Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

Tamaryszek francuski

Tamaryszek francuski

Róża ‘Hurdalsrose’

Róża ‘Hurdalsrose’

azalia japońska 'Katja'

Azalia japońska 'Katja'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Różanecznik 'Jonathan Shaw'

Rhododendron 'Jonathan Shaw'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

  • Różanecznik 'Jonathan Shaw'
    Fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska
Opis:

Różanecznik ‘Jonathan Shaw’ to krzew należący do rodziny wrzosowatych Ericaceae. Odmiana amerykańska, wyhodowana przez Leonarda, powstała ze skrzyżowania odmian ‘Melanie Shaw’ i ‘Brenda Lee’.
Rośnie średnio silnie, po 10 latach osiąga 100–120 cm wysokości i około 150 cm szerokości. Ma zwarty, wzniesiony, kopulasty pokrój. Krzewy są gęsto ulistnione. Liście są duże (do 12 cm długości), zimozielone, dwusezonowe, eliptyczne, płaskie, skórzaste liście, intensywnie zielone na wierzchniej stronie, spodem szarozielone, mają nieznacznie pofalowane brzegi.
Różanecznik ‘Jonathan Shaw’ zakwita dość późno (przełom maja i czerwca). Kwiaty są lejkowate, średnicy 7,5–8 cm, mają pofalowane płatki o żywych cieniowanych barwach, przechodzących od fioletowo-purpurowej do purpurowo-czerwonej w środkowej części kielicha, z wyraźnymi czarnymi cętkami na wewnętrznej stronie górnych płatków. Kwiaty zebrane są w kuliste baldachogrona, na szczytach pędów, nie pachną. Zawiązywanie nasion osłabia wzrost rośliny, dlatego przekwitnięte kwiatostany należy usuwać. Dodatkowo czynność ta pobudza roślinę do dłuższego kwitnienia, silniejszego zawiązywania pąków kwiatowych i obfitszego kwitnienia w kolejnych latach.

Różaneczniki najlepiej rosną w zacisznych miejscach, w żyznej, próchniczej, przepuszczalnej glebie o odczynie kwaśnym, pokrytej warstwą organicznej ściółki (np. korą), która chroni płytki system korzeniowy roślin przed nadmiernym parowaniem wody z podłoża, mrozami i zachwaszczeniem. Najlepiej rosną na stanowisku półcienistym, ale na stanowisku bardziej nasłonecznionym ich kwitnienie jest obfitsze.
Ze względu na płytki system korzeniowy, różaneczniki mogą cierpieć zimą z powodu niedostatku wody, czemu można zapobiec, okrywając rośliny cieniówką lub agrowłókniną, zabezpieczającą je przed nadmiernym parowaniem wody z powierzchni liści. Jeśli nie ma mrozów, późną zimą i na przedwiośniu, szczególnie w suche, słoneczne dni, należy rośliny podlewać.
Różanecznik ‘Jonathan Shaw’ doskonale nadaje się do ogrodów, zarówno jako soliter, jak i sadzony w grupach z innymi roślinami wrzosowatymi. Szczególnie dekoracyjnie wygląda w ogrodach o charakterze leśnym oraz orientalnym.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.