Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża wielokwiatowa

Rosa multiflora = Rosa polyantha
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, pnący, przewisający
Wysokość: 3 m - 7 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża wielokwiatowa (Rosa multiflora = Rosa polyantha), (ang. Multiflora Rose, Baby Rose, Rambler Rose), to  krzew z rodziny różowatych (Rosaceae).  Roślina ta na stanowiskach naturalnych występuje w Chinach , Japonii i na Półwyspie Koreańskim. Została sprowadzona do Europy (Szwecji) przez Thunberga, w 1781 roku.
Róża wielokwiatowa, sadzona bez podpór tworzy szerokie, wysokie (do 3m) i rozłożyste krzewy o zwisających, zielonych lub wiśniowych pędach, pokrytych krótkimi, hakowatymi kolcami. Prowadzona przy podporach może zachowywać się jak róża pnąca. Wówczas potrafi osiągać nawet 7 metrów wysokości. Liście, złożone z 7-9 listków, są ciemnozielone, matowe lub lekko błyszczące, bardzo długo utrzymują się na pędach, a jesienią mogą przebarwiać się niezwykle dekoracyjnie, przybierając barwę żółtą lub pomarańczową.
Niewielkie, pojedyncze, drobne kwiaty (około 2 cm) są skupione w wielokwiatowe, duże wiechy kwiatostanowe. Są one białe lub nieco zaróżowione i kwitną obficie, na dwuletnich pędach, od czerwca do końca lipca. Dodatkowo bardzo intensywnie pachną. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje na pędach bardzo duże ilości drobnych, kulistych, czerwonych owoców, które zdobią roślinę niekiedy aż do wczesnej wiosny.
Róża wielokwiatowa jest dość odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy, jej pędy mogą przemarzać, dlatego warto ją kopczykować na zimę. Poza tym, należy do roślin mało wymagających. Dobrze rośnie w pełnym słońcu. Toleruje mniej zasobne gleby i okresowe susze.

Róża wielokwiatowa to doskonała roślina na tereny zieleni, do większych ogrodów i parków. Świetnie nadaje się prowadzona przy podporach jako róża pnąca oraz w formie krzaczastej np. na naturalistyczne żywopłoty. Jej pędy z owocami są często wykorzystywane w bukieciarstwie, jako dodatek do kompozycji florystycznych (w stanie świeżym), jak i suszone, do suchych bukietów. Dodatkowo jest powszechnie stosowana przez szkółkarzy jako podkładka dla szlachetnych odmian róż.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.