Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kalina koreańska

Kalina koreańska

Krzyżownica mirtolistna

Krzyżownica mirtolistna

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża rdzawa = R. szkocka

Rosa rubiginosa = Rosa eglanteria
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża rdzawa (Rosa rubiginosa), zwana również różą szkocką (ang. Sweet briar, Eglantine Rose), to  krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje pospolicie prawie w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Jako gatunek zawleczony rośnie również w Australii i na terenach Nowej Zelandii, w obu Amerykach i Afryce.
Jest to również gatunek krajowy, występujący pospolicie na całym terytorium Polski, gdzie najczęściej porasta obrzeża lasów, miedz i dróg, obecny powszechnie również w zaroślach i zadrzewieniach śródpolnych.
Róża dzika tworzy wzniesione, dość gęste, silnie rosnące krzewy, dorastające do około 3m wysokości, złożone z grubych, silnie rozgałęzionych, wzniesionych, ciemnoczerwonych pędów, pokrytych  hakowatymi, dużymi oraz mniejszymi kolcami i szczecinkami oraz soczyście zielonymi, lekko błyszczącymi liśćmi, złożonymi z 5-7 jajowato-eliptycznych, ostro ząbkowanych listków, o ostro, pojedynczo lub podwójnie piłkowanych brzegach, z gruczołkami. Młode liście są żółtozielone lub brunatnoczerwone. Po roztarciu wydzielają zapach jabłek/szarlotki.
Róża rdzawa kwitnie od czerwca do lipca, na dwuletnich pędach. Pachnące lekko, różowe kwiaty są pojedyncze, pięciopłatkowe, średniej wielkości, osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanie. Nieduże (1-2cm), jajowate lub okrągławe, gładkie  owoce szupinkowe są wydłużone, o barwie od pomarańczowej do czerwonej. Owoce są wykorzystywane do wyrobu wina i herbat. Do wyrobu win, owoce zbiera się po przymrozkach, kiedy staja się miękkie i łatwo oddają sok (choć maja wówczas niższą zawartość witaminy C). Do wyrobu herbat owoce zbiera się i suszy po dojrzeniu, ale zanim zmiękną. W naturze róża dzika tworzy mieszańce z różą drobnokwiatową, r. dziką, r. francuską, r. gęstokolczastą, r. girlandową, r. polną, r. siną i r. zapoznaną, zaś w szkółkarstwie Rosa rubiginosa jest rzadko używana jako podkładka dla róż szlachetnych.
Krzewy róży rdzawej są bardzo odporne na mróz. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Są odporne na suszę i rosną na praktycznie każdej glebie (choć najlepsze jest dla nich podłoże przepuszczalne).
Róża rdzawa doskonale sprawdza się jako krzew ozdobny w dużych ogrodach i parkach, zarówno w zestawieniach z innymi krzewami, jak i w monokulturach. Szczególnie polecana do założeń naturalistycznych, jako róża parkowa oraz na formowane żywopłoty. Jej pędy z owocami są również stosowane w bukieciarstwie, jako dodatek do kompozycji florystycznych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.