Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża rdzawa = R. szkocka

Rosa rubiginosa = Rosa eglanteria
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża rdzawa (Rosa rubiginosa), zwana również różą szkocką (ang. Sweet briar, Eglantine Rose), to  krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje pospolicie prawie w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Jako gatunek zawleczony rośnie również w Australii i na terenach Nowej Zelandii, w obu Amerykach i Afryce.
Jest to również gatunek krajowy, występujący pospolicie na całym terytorium Polski, gdzie najczęściej porasta obrzeża lasów, miedz i dróg, obecny powszechnie również w zaroślach i zadrzewieniach śródpolnych.
Róża dzika tworzy wzniesione, dość gęste, silnie rosnące krzewy, dorastające do około 3m wysokości, złożone z grubych, silnie rozgałęzionych, wzniesionych, ciemnoczerwonych pędów, pokrytych  hakowatymi, dużymi oraz mniejszymi kolcami i szczecinkami oraz soczyście zielonymi, lekko błyszczącymi liśćmi, złożonymi z 5-7 jajowato-eliptycznych, ostro ząbkowanych listków, o ostro, pojedynczo lub podwójnie piłkowanych brzegach, z gruczołkami. Młode liście są żółtozielone lub brunatnoczerwone. Po roztarciu wydzielają zapach jabłek/szarlotki.
Róża rdzawa kwitnie od czerwca do lipca, na dwuletnich pędach. Pachnące lekko, różowe kwiaty są pojedyncze, pięciopłatkowe, średniej wielkości, osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanie. Nieduże (1-2cm), jajowate lub okrągławe, gładkie  owoce szupinkowe są wydłużone, o barwie od pomarańczowej do czerwonej. Owoce są wykorzystywane do wyrobu wina i herbat. Do wyrobu win, owoce zbiera się po przymrozkach, kiedy staja się miękkie i łatwo oddają sok (choć maja wówczas niższą zawartość witaminy C). Do wyrobu herbat owoce zbiera się i suszy po dojrzeniu, ale zanim zmiękną. W naturze róża dzika tworzy mieszańce z różą drobnokwiatową, r. dziką, r. francuską, r. gęstokolczastą, r. girlandową, r. polną, r. siną i r. zapoznaną, zaś w szkółkarstwie Rosa rubiginosa jest rzadko używana jako podkładka dla róż szlachetnych.
Krzewy róży rdzawej są bardzo odporne na mróz. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Są odporne na suszę i rosną na praktycznie każdej glebie (choć najlepsze jest dla nich podłoże przepuszczalne).
Róża rdzawa doskonale sprawdza się jako krzew ozdobny w dużych ogrodach i parkach, zarówno w zestawieniach z innymi krzewami, jak i w monokulturach. Szczególnie polecana do założeń naturalistycznych, jako róża parkowa oraz na formowane żywopłoty. Jej pędy z owocami są również stosowane w bukieciarstwie, jako dodatek do kompozycji florystycznych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.