Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana'

Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana'

Kufea hyzopolistna

Kufea hyzopolistna

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid'

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid'

róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Róża pomarszczona= R. fałdzistolistna = R. japońska

Rosa rugosa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża pomarszczona pochodzi z Chin, Korei, Japonii i wschodnich krańców Rosji. Została sprowadzona z Dalekiego Wschodu do Europy w 1796 roku, jako roślina ozdobna i źródło surowca do wyrobu olejku różanego (z płatków kwiatowych). W Polsce występuje jako gatunek zawleczony, który doskonale zadomowił się i rozprzestrzenił na terenie całego kraju, szczególnie na terenach nasłonecznionych i suchych, takich jak skarpy, nasypy i zarośla.

Róża pomarszczona - opis

Róża pomarszczona to silnie rosnący, gęsty krzew o wzniesionych, grubych, szarych pędach, pokrytych masą szydlastych kolców i szczecinek. Dorasta do 1-2 m wysokości i podobnej szerokości. Dzięki licznym odrostom korzeniowym i podziemnym rozłogom roślina może rozrastać się szeroko i może być ekspansywna. Pędy tego gatunku róży są grube, proste, sztywne, wzniesione, zazwyczaj słabo rozgałęzione, gęsto pokryte igiełkowatymi kolcami.
Charakterystycznie pomarszczone, 5-9 listkowe liście złożone są duże, jasnozielone, błyszczące na wierzchniej stronie, na spodzie owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto. 
Róża pomarszczona kwitnie od czerwca do sierpnia, a nawet do października. Kwiaty są dość duże (o średnicy 6-8 cm), pojedyncze, 5-płatkowe, różowe lub białe, o bardzo intensywnym zapachu. Jesienią krzewy obsypują się licznymi, płaskokulistymi, dużymi (średnicy około 3 cm), czerwonymi lub pomarańczowymi owocami, o gładkiej, błyszczącej skórce. Płatki kwiatów oraz owoce świetnie nadają się na przetwory.

Róża pomarszczona - uprawa i zastosowanie

Róża pomarszczona to jedna z najbardziej odpornych róż, odznacza się wysoka tolerancją na niesprzyjające warunki środowiska, takie jak zanieczyszczenie powietrza, zasolenie, susza, zagęszczenie podłoża. Doskonale rośnie na silnie nasłonecznionych stanowiskach i każdej (nawet całkowicie piaszczystej) i suchej glebie. Krzewy są niezwykle odporne na mróz i wytrzymują temperaturę nawet do -50 stopni Celsjusza.
Raz na kilka lat warto wykonać cięcie odmładzające.

Róża pomarszczona doskonale nadaje się do parków, ogrodów i do założeń zieleni miejskiej (obsadzanie szlaków komunikacyjnych, nasypów dróg i nasypów kolejowych, skarp). Świetnie sprawdza się jako roślina na gęste żywopłoty i jako gatunek utrzymujący glebę na zboczach nasypów i wydm. Nadaje się również na żywopłoty.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.