Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Magnolia gwiaździsta ‘Rosea’

Magnolia gwiaździsta ‘Rosea’

Dereń kanadyjski

Dereń kanadyjski

Karagana syberyjska

Karagana syberyjska

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża pomarszczona 'Hansa'

Rosa rugosa 'Hansa'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

  • róża pomarszczona 'Hansa'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • róża pomarszczona 'Hansa'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opis:

Róża pomarszczona 'Hansa' to polska odmiana róży pomarszczonej należąca do IV podgrupy róż okrywowych. To silnie rosnący, gęsty, zwarty krzew o wzniesionych, grubych, szarych pędach, pokrytych masą szydlastych kolców i szczecinek. Dorasta do 1-2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Dzięki licznym odrostom korzeniowym i podziemnym rozłogom roślina może rozrastać się szeroko i może być ekspansywna. Charakterystycznie pomarszczone, 5-9 listkowe liście zlożone, są duże, soczyście zielone, błyszczące na wierzchniej stronie, na spodzie pokryte licznymi szczecinkami, sztywne. Jesienią przebarwiają się na żółto.  Kwiaty duże (średnicy 10 cm), pełne, różowe, o bardzo intensywnym zapachu. Rozwijają się w maju i powtarzają kwitnienie aż do jesieni, kiedy krzewy obsypują się licznymi, kulistospłaszczonymi, pomarańczowymi owocami, o gładkiej, błyszczącej skórce i śerdnicy około 3 cm. Owoce świetnie nadaja się na przetwory.

Jedna z najbardziej odpornych róż. Doskonale rośnie na silnie nasłonecznionych stanowiskach i każdej (nawet całkowicie piaszczystej) i suchej glebie. Krzewy są niezwykle odporne na mróz i wytrzymują temperaturę nawet do -50 stopni Celsjusza.

Róża pomarszczona doskonale nadaje się do parków, ogrodów i do założeń zieleni miejskiej. Świetnie sprawdza się jako roślina na gęste żywopłoty i jako gatunek utrzymujący glebę na zboczach nasypów i wydm.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.