Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

hortensja drzewiasta SPIRIT 'Invincibelle'

Hortensja drzewiasta SPIRIT 'Invincibelle'

Forsycja pośrednia

Forsycja pośrednia

Pieris japoński

Pieris japoński

lilak pospolity

Lilak pospolity

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża pomarszczona 'Hansa'

Rosa rugosa 'Hansa'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża pomarszczona 'Hansa' to polska odmiana róży pomarszczonej należąca do IV podgrupy róż okrywowych. To silnie rosnący, gęsty, zwarty krzew o wzniesionych, grubych, szarych pędach, pokrytych masą szydlastych kolców i szczecinek. Dorasta do 1-2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Dzięki licznym odrostom korzeniowym i podziemnym rozłogom roślina może rozrastać się szeroko i może być ekspansywna.

Róża pomarszczona 'Hansa'

Rośliną ma charakterystycznie pomarszczone, 5-9 listkowe liście złożone, duże, soczyście zielone, błyszczące na wierzchniej stronie, na spodzie pokryte licznymi szczecinkami, sztywne. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Kwiaty duże (średnicy 10 cm), pełne, różowe, o bardzo intensywnym zapachu. Rozwijają się w maju i powtarzają kwitnienie aż do jesieni, kiedy krzewy obsypują się licznymi, kulistospłaszczonymi, pomarańczowymi owocami, o gładkiej, błyszczącej skórce i średnicy około 3 cm. Owoce róży świetnie nadają się na przetwory.

Jedna z najbardziej odpornych róż. Doskonale rośnie na silnie nasłonecznionych stanowiskach i każdej (nawet całkowicie piaszczystej) i suchej glebie. Krzewy są niezwykle odporne na mróz i wytrzymują temperaturę nawet do -50 stopni Celsjusza.

>>Przeczytaj też: Róża pomarszczona: czy warto ją posadzić w ogrodzie?

Róża pomarszczona - zastosowanie

Róża pomarszczona doskonale nadaje się do parków, ogrodów i do założeń zieleni miejskiej. Świetnie sprawdza się jako roślina na gęste żywopłoty i jako gatunek utrzymujący glebę na zboczach nasypów i wydm.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogród różany? Gdzie i jak sadzić krzewy róż

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.