Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Złotokap Waterera 'Vossii'

Złotokap Waterera 'Vossii'

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ = ‘Bloace’

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta

Dereń rozłogowy 'Kelseyi'

Dereń rozłogowy 'Kelseyi'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża pomarszczona 'Hansa'

Rosa rugosa 'Hansa'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

  • róża pomarszczona 'Hansa'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • róża pomarszczona 'Hansa'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opis:

Róża pomarszczona 'Hansa' to polska odmiana róży pomarszczonej należąca do IV podgrupy róż okrywowych. To silnie rosnący, gęsty, zwarty krzew o wzniesionych, grubych, szarych pędach, pokrytych masą szydlastych kolców i szczecinek. Dorasta do 1-2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Dzięki licznym odrostom korzeniowym i podziemnym rozłogom roślina może rozrastać się szeroko i może być ekspansywna. Charakterystycznie pomarszczone, 5-9 listkowe liście złożone, są duże, soczyście zielone, błyszczące na wierzchniej stronie, na spodzie pokryte licznymi szczecinkami, sztywne. Jesienią przebarwiają się na żółto.  Kwiaty duże (średnicy 10 cm), pełne, różowe, o bardzo intensywnym zapachu. Rozwijają się w maju i powtarzają kwitnienie aż do jesieni, kiedy krzewy obsypują się licznymi, kulistospłaszczonymi, pomarańczowymi owocami, o gładkiej, błyszczącej skórce i średnicy około 3 cm. Owoce świetnie nadają się na przetwory.

Jedna z najbardziej odpornych róż. Doskonale rośnie na silnie nasłonecznionych stanowiskach i każdej (nawet całkowicie piaszczystej) i suchej glebie. Krzewy są niezwykle odporne na mróz i wytrzymują temperaturę nawet do -50 stopni Celsjusza.

Róża pomarszczona doskonale nadaje się do parków, ogrodów i do założeń zieleni miejskiej. Świetnie sprawdza się jako roślina na gęste żywopłoty i jako gatunek utrzymujący glebę na zboczach nasypów i wydm.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.