Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby'

Wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby'

Azalia wielkokwiatowa 'Juanita'

Azalia wielkokwiatowa 'Juanita'

Róża parkowa

Róża parkowa

Bez koralowy

Bez koralowy

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: photos.com

Róża pnąca (róża czepna)

Rosa sp.
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 1 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Róże pnące wywodzą się od kilku dzikich gatunków. Botanicy nazywają je pnączami pozornymi lub niby pnączami. Róże zaliczane do tej grupy mają długie pędy pozbawione organów czepnych - opierają się na podporach zahaczając kolcami. Wymagają mocowania do podpór.

Róża pnąca - charakterystyka

Róże pnące tradycyjnie dzielone są na:

  • wiotkołodygowe (klimbery, climbersy) dorastające do 8 m i wymagające podpór,
  • sztywnołodygowe (ramblery, ramblersy) osiągające do 5 m wysokości.

Są wśród nich odmiany powtarzające kwitnienie oraz kwitnące raz, ale za to długo i obficie; niektóre mają pięknie pachnące kwiaty. Odmiany o sztywnych pędach najlepiej czują się przy ścianach budynków i ogrodzeniach, zaś wiotkołodygowe nadają się do obsadzania altan, trejaży i pergoli. Nie wymagają corocznego silnego cięcia i tylko najwrażliwsze trzeba okrywać na zimę.

>>Przeczytaj też: Róże: jak ciąć krzewy róż

Róża pnąca – uprawa

Róże pnące, podobnie jak inne róże, potrzebują stanowiska ciepłego i osłoniętego od przeciągów, jednak całodzienny skwar i stojące powietrze nie są wskazane. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Jeżeli ta, którą dysponujemy jest zbyt uboga, należy przygotowując miejsce do sadzenia krzewów róż pnących, wymieszać ją z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Glebę ciężką, gliniastą rozluźnimy dodając gruboziarnistego piasku. Ważne jest też, aby podłoże miało odpowiedni odczyn – najlepszy dla róż jest lekko kwaśny (pH 5,5- 6,0). Zbyt wysoki (zasadowy) obniżymy, dodając nieodkwaszonego torfu, zbyt niski (kwaśny) podwyższymy dodając np. dolomit. Nie należy sadzić krzewów róż w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych, sięgającym 100 cm. Przed zimą trzeba ich nasadę obsypać kopczykiem ziemi, a pędy okryć, np. matą słomianą.

>>Przeczytaj też: Róże pnące – uprawa i zastosowanie w ogrodzie, przykłady najciekawszych odmian

Róża pnąca – zastosowanie

Dzięki swym długom pędom nadają się do okrywania altan, pergoli, kratek i trejaży (zwłaszcza wiotkołodygowe) oraz do sadzenia przy ścianach i murach (zwłaszcza sztywnołodygowe).

>>Przeczytaj też: Zakładamy ogród różany. Róże w ogrodzie - poradnik

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.