Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: photos.com

Róża pnąca (róża czepna)

Rosa sp.
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 1 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Róże pnące wywodzą się od kilku dzikich gatunków. Botanicy nazywają je pnączami pozornymi lub niby pnączami. Róże zaliczane do tej grupy mają długie pędy pozbawione organów czepnych - opierają się na podporach zahaczając kolcami. Wymagają mocowania do podpór.

Róża pnąca - charakterystyka

Róże pnące tradycyjnie dzielone są na:

  • wiotkołodygowe (klimbery, climbersy) dorastające do 8 m i wymagające podpór,
  • sztywnołodygowe (ramblery, ramblersy) osiągające do 5 m wysokości.

Są wśród nich odmiany powtarzające kwitnienie oraz kwitnące raz, ale za to długo i obficie; niektóre mają pięknie pachnące kwiaty. Odmiany o sztywnych pędach najlepiej czują się przy ścianach budynków i ogrodzeniach, zaś wiotkołodygowe nadają się do obsadzania altan, trejaży i pergoli. Nie wymagają corocznego silnego cięcia i tylko najwrażliwsze trzeba okrywać na zimę.

>>Przeczytaj też: Róże: jak ciąć krzewy róż

Róża pnąca – uprawa

Róże pnące, podobnie jak inne róże, potrzebują stanowiska ciepłego i osłoniętego od przeciągów, jednak całodzienny skwar i stojące powietrze nie są wskazane. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Jeżeli ta, którą dysponujemy jest zbyt uboga, należy przygotowując miejsce do sadzenia krzewów róż pnących, wymieszać ją z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Glebę ciężką, gliniastą rozluźnimy dodając gruboziarnistego piasku. Ważne jest też, aby podłoże miało odpowiedni odczyn – najlepszy dla róż jest lekko kwaśny (pH 5,5- 6,0). Zbyt wysoki (zasadowy) obniżymy, dodając nieodkwaszonego torfu, zbyt niski (kwaśny) podwyższymy dodając np. dolomit. Nie należy sadzić krzewów róż w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych, sięgającym 100 cm. Przed zimą trzeba ich nasadę obsypać kopczykiem ziemi, a pędy okryć, np. matą słomianą.

>>Przeczytaj też: Róże pnące – uprawa i zastosowanie w ogrodzie, przykłady najciekawszych odmian

Róża pnąca – zastosowanie

Dzięki swym długom pędom nadają się do okrywania altan, pergoli, kratek i trejaży (zwłaszcza wiotkołodygowe) oraz do sadzenia przy ścianach i murach (zwłaszcza sztywnołodygowe).

>>Przeczytaj też: Zakładamy ogród różany. Róże w ogrodzie - poradnik

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.