Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Azalia wielkokwiatowa 'Persil'

Azalia wielkokwiatowa 'Persil'

Wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby'

Wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby'

Dereń świdwa ‘Compressa’

Dereń świdwa ‘Compressa’

Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki'

Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża okrywowa

Rosa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zadarniający, rozłożysty
Wysokość: 10 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • róża okrywowa
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • róża okrywowa
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • róża okrywowa na pniu
    Fot: photos.com
Opis:

Róże okrywowe to grupa róż, wyodrębniona w latach 70-tych, do której należą gatunki o wzroście i pokroju charakterystycznym dla innych roślin okrywowych. Grupa ta charakteryzuje się wysoką żywotnością, intensywnym wzrostem i silnym krzewieniem. Należące tu odmiany róż szybko pokrywaja powierzchnię gleby i utrudniają rozwój chwastów.

Ta grupa róż należy do najbardziej różnorodnych. W związku z tym podzielono ją na 5 podgrup, różniących się charakterem wzrostu:

I.  niskie (0,1-0,4m), o powolnym wzroście i płasko ścielących się pędach. Doskonałe w zastępstwie trawników, na murki i do ogrodów skalnych.

II.  gęste, silnierosnące (0,6-0,8m wys.), o pokroju wzniesionym i sztywnych, prostych pędach.

III.  niskie (0,3-0,6m), szerokie, silnie rozgałęzione i obficie krzewiące się.

IV.  wysokie (0,8-1,5m), silnie rosnące i rozkrzewione, szerokie, o często przewisających pędach. Doskonałe m.in. na gęste na żywopłoty.

V.  ekspansywne, o bardzo długich pędach (2-3m), które szeroko się pokładają (0,2-0,3m wys.) (niekiedy zagłuszając sąsiednie rośliny) lub 'wspinają' po podporach.

Aby uzyskać gęstą powierzchnię roślin, róże rosnące słabiej (I i III podgrupa) sadzimy w ilości 3-4szt. na 1 metrze kwadratowym, zaś te o silnym wzroście (podgrupy II, IV i V), 1-3 szt. na 1 metrze kwadratowym.

Róże okrywowe są atrakcyjne cały rok, a nie tylko w momencie kwitnienia. Mają dekoracyjne, sztywne, często błyszczące liście, w różnych odcieniach zieleni. U większości odmian są one średniej wielkości lub małe, na pędach utrzymują się do późnej jesieni, a często nawet przez pierwsze tygodnie zimy. Często przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono, gęsto ułożone na kolczastych, mocnych i elastycznych pędach. U niektórych odmian pędy są barwne, co stanowi piękny akcent kolorystyczny zimą.

Kwiaty mają różny kształt i wielkość, ale barwą dominującą są odcienie różu. Zdarzają się również odmiany o kwiatach czerwonych, białych czy żółtych. Część odmian zakwita już w maju, ale większość rozpoczyna kwitnienie w drugiej połowie czerwca i najczęściej powtarza je kilkukrotnie, niekiedy aż do pierwszych mrozów.

Róże okrywowe są grupą mało wymagajacą. Najlepiej rosną i najobficiej kwitną na słonecznych stanowiskach. Większość z nich nie potrzebuje cięcia wiosennego, okrywania na zimę (są mrozoodporne) oraz usuwania przekwitniętych kwiatostanów (czasem zalecane jest 'trzepanie' krzewów po kwitnieniu, w celu usunięcia płatków kwiatowych). Na początku uprawy zaleca sie jedynie ściółkowanie powierzchni gleby pod krzewami. Nawet jeśli pędy przemarzną podczas wyjątkowo surowej, bezśnieżnej zimy - po przycięciu wiosną - szybko odrastają.

Róże okrywowe najczęściej sadzi się na jednolitych rabatach, w dobrze eksponowanych miejscach. Doskonale wyglądają same, ale świetnie komponują się również z innymi gatunkami krzewów, bylin czy roślin jednorocznych.

świetnie nadają się do parków, ogrodów, na miejskie kwietniki i do ogrodów skalnych. Często sadzone są w pojemnikach, często jako formy okulizowane na pniu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.