Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Róża ‘Hurdalsrose’

Rosa x alba ‘Hurdalsrosen’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 3,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża ‘Hurdalsrose’ zaliczana jest do grupy róż historycznych (wiadome jest jej pochodzenie mieszańcowe od róży białej Rosa alba). Roślina tworzy silnie rosnące, gęste, intensywnie rozgałęzione krzewy, osiągające 350 cm wysokości i nawet 250 cm szerokości. Jej pędy są długie i wzniesione (niekiedy lekko łukowato wygięte). Skórka na pędach jest zielona, pokryta niezbyt licznymi, pojedynczymi kolcami. Liście są szarozielone, gładkie, matowe, złożone najczęściej z pięciu drobnych listków, typowych dla gatunku Rosa alba.
Róża ‘Hurdalsrose’ zakwita obficie w czerwcu, nie powtarza kwitnienia. Kwiaty są jasnoróżowe z żółtym oczkiem, duże (średnicy 7–10 cm), podwójne lub półpełne, złożone z wielu płatków (17–25), osadzone zazwyczaj pojedynczo na ubiegłorocznych pędach, delikatnie pachnące lub bez zapachu.

Róża ‘Hurdalsrose’
jest bardzo odporna, toleruje słabsze gleby i jest rzadko porażana przez choroby. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, i na słonecznych stanowiskach. Strefa mrozoodporności 6b. W pierwszych latach po posadzeniu może wymagać kopczykowania w chłodniejszych rejonach kraju, ale z czasem staje się odporna na mrozy i nie wymaga zabezpieczenia na zimę. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunięcie pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się).
To doskonała róża na tereny zieleni, zwłaszcza do dużych ogrodów i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na nieformowane żywopłoty i tło dla rabat. Można ją sadzić jako soliter, a także w połączeniu z innymi odmianami róż, pnączy czy bylin.
Róża ‘Hurdalsrose’ szybko rozrasta się przez liczne odrosty korzeniowe. Rozmnaża się ją łatwo przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe), pobierane po kwitnieniu oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tagi: krzew, róża, róże
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.