Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tawuła szara 'Grefsheim'

Tawuła szara 'Grefsheim'

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'

róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Suchodrzew chiński

Suchodrzew chiński

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Róża ‘Hurdalsrose’

Rosa x alba ‘Hurdalsrosen’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 3,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża ‘Hurdalsrose’ zaliczana jest do grupy róż historycznych (wiadome jest jej pochodzenie mieszańcowe od róży białej Rosa alba). Roślina tworzy silnie rosnące, gęste, intensywnie rozgałęzione krzewy, osiągające 350 cm wysokości i nawet 250 cm szerokości. Jej pędy są długie i wzniesione (niekiedy lekko łukowato wygięte). Skórka na pędach jest zielona, pokryta niezbyt licznymi, pojedynczymi kolcami. Liście są szarozielone, gładkie, matowe, złożone najczęściej z pięciu drobnych listków, typowych dla gatunku Rosa alba.
Róża ‘Hurdalsrose’ zakwita obficie w czerwcu, nie powtarza kwitnienia. Kwiaty są jasnoróżowe z żółtym oczkiem, duże (średnicy 7–10 cm), podwójne lub półpełne, złożone z wielu płatków (17–25), osadzone zazwyczaj pojedynczo na ubiegłorocznych pędach, delikatnie pachnące lub bez zapachu.

Róża ‘Hurdalsrose’
jest bardzo odporna, toleruje słabsze gleby i jest rzadko porażana przez choroby. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, i na słonecznych stanowiskach. Strefa mrozoodporności 6b. W pierwszych latach po posadzeniu może wymagać kopczykowania w chłodniejszych rejonach kraju, ale z czasem staje się odporna na mrozy i nie wymaga zabezpieczenia na zimę. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunięcie pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się).
To doskonała róża na tereny zieleni, zwłaszcza do dużych ogrodów i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na nieformowane żywopłoty i tło dla rabat. Można ją sadzić jako soliter, a także w połączeniu z innymi odmianami róż, pnączy czy bylin.
Róża ‘Hurdalsrose’ szybko rozrasta się przez liczne odrosty korzeniowe. Rozmnaża się ją łatwo przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe), pobierane po kwitnieniu oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tagi: krzew, róża, róże
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.