Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Róża ‘Frühlingsduft’

Rosa ‘Frühlingsduft’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, przewisający
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

‘Frühlingsduft’ to odmiana należąca do grupy róż parkowych, wyhodowana przez W. Kordes' Söhne w 1949 roku. Pochodzi od róży gęstokolczastej (Rosa spinosissima var. altaica).

Tworzy silnie rosnące, dość luźne, ale dobrze rozkrzewione krzewy, dorastające do 2m wysokości i 1,5m szerokości, o długich, przewieszających się łukowato ku ziemi, ciemnobrązowych, pokrytych licznymi kolcami pędach i gęstych, średniej wielkości, ciemnozielonych, gładkich, matowych liściach. Kwiaty kremowożółte, z różowym odcieniem, średniej wielkości (7-10cm), półpełne do pełnych, osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanach na ubiegłorocznych pędach. Rozwijają się obficie od połowy maja do połowy czerwca. Lekko pachnące.

Róża ‘Frühlingsduft’ jest bardzo żywotna. Toleruje słabsze gleby, suszę i stanowisko półcieniste. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność, nie wymaga okrycia na zimę. Raz na kilka lat należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające, polegające na usunięciu  pędów starych, chorych, suchych i krzyżujących się.

Doskonała róża parkowa na tereny zieleni, zwłaszcza do ogrodów i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje sie na nieformowane żywoploty i na skarpy. Pięknie wygląda również sadzona pojedynczona trawnikach oraz w grupach z innymi krzewami, drzewami, czy bylinami.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.